تبلیغات
وبلاگ دانشجویان آبدانان - مطالب آبان 1393

آنچه در زمان برخورد با صحنه های تصادف باید بدانید...
* به محض مشاهده ی صحنۀ تصادف ابتدا مطمئن شوید که شخص یا اشخاصی آسیب دیده اند و به اقدامات پزشکی و آمبولانس نیاز دارند،سپس بلافاصله با تلفن 115 اورژانس تماس بگیرید.اگر کسی آسیب ندیده است لطفا از تماس با اورژانس خودداری کنید.

*
پس از تماس با 115 خونسرد باشید و نکات زیر را مد نظر داشته باشید و به سوالاتی که ازشما پرسیده می شود به دقت پاسخ دهید:

_محل دقیق حادثه:در صورت امکان به نزدیکترین جادۀ اصلی یا سایر نشانه های راهنمایی کننده اشاره کنید.
_ در صورتیکه احتمال می دهید پیدا کردن محل حادثه برای پرسنل اورژانس به راحتی امکانپذیر نیست از یک یا چند تن از افراد حاضر بخواهید که در محل مناسب و قابل دیدقرار گیرند و با رسیدن نیروهای امدادی آنها را به محل حادثه هدایت نمایند.
_ نوع و شدت حادثه را اعلام کنید،به عنوان مثال تصادف یا واژگونی یک یا چند خودرو و ...
_
تعداد،جنس و سن تقریبی مصدومین و شدت جراحات را در صورت امکان مشخص نمایید.
_
مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مصدوم را مطلقا" حرکت ندهید مگر آنکه واقعا" لازم باشد. تنها در صورتی مجاز به انجام این کار هستید که خطرات عمده ای مثل احتمال سقوط خودرو،انفجار و آتش سوزی جان وی را تهدید کند."حتی الامکان جابجا کردن مصدوم را به پرسنل اورژانس واگذار کنید."
_ برای به حداقل رساندن خطر آتش سوزی اگر موتور خودرو روشن است با رعایت احتیاط آن را خاموش کنید و اگر می توانید سیم باطری را قطع کنید.
_ درون وسیله نقلیه را خوب ببینید،ممکن است کودکی در زیر پتو یا سایر وسایل پنهان مانده باشد،اگر مصدومی هوشیار است از او بپرسید که چند نفر درون خودرو بوده اند.

*
لطفا از درخواست آمبولانس و نیروهای امدادی در موارد غیر ضروری و غیر اورژانسی خودداری نمایید.این کار باعث انجام ماموریتهای بی مورد توسط نیروهای امدادی و تاخیر در ارائه کمک به مصدومین و بیماران واقعی خواهد شد.
 
* بعد از رسیدن نیروهای اورژانس محل حادثه را خلوت کنید و وظیفه مراقبت از مصدومین و کنترل صحنه حادثه را به این عزیزان بسپارید.


 • آخرین ویرایش:سه شنبه 27 آبان 1393
نظرات()   
   

نام شهر کوچک مورموری با زلزله 6.1 ریشتری مرداد امسال و وقوع صدها پس لرزه در ماه های اخیر بر سر زبان ها افتاده است به گونه ای که مردمان آن هر لحظه هراس باقی ماندن در زیر آوار را تجربه می کنند.
شهر مورموری در شهرستان دور افتاده آبدانان در استان ایلام که ماههاست در آنجا خبری از زمین آرامی که مامنی برای آسایش و آرامش باشد و مردمان شب هنگام چشم بر هم بگذارند، نیست.

اینجا آسمانش آبی است اما زمین بی قرار، آرامش مردمانش را ربوده و در پس هر زمین لرزه ای در انتظار آوار زحمات دست ساخت های خود هستند که در یک لحظه در مقابل چشمانشان به زمین فرو ریزد.

حالا همه مورموری را با رکود بیش از یکهزار و 700 زمین لرزه می شناشند زیرا همچنان هر از گاهی زمین در این منطقه نمی لرزد!

اینجا بسیاری از خانه ها خراب شدند؛ هرچند با اطلاع رسانی به موقع در پی زمین لرزه 6.1 ریشتری کسی جانش را از دست نداد اما تا دلت بخواهد خانه خراب شد و هزاران دل از بی خانمانی ریش شد.

اینجا هنوز هم نا آرام است و زمین قرار ندارد، مردمان این دیار لحظه ها را با هول و هراس تکرار فرو ریختن سرپناهشان با اضطراب زیاد پشت سر می گذارند.

گویی زمین در این دیار متوقف شده ولی حرکت پاندول مانند زمین همچنان در هر ثانیه تکرار می شود.

آسمان و فضای عمومی آبدانان و بویژه بخش مورموری همچنان غبارآلود است و زمین و ساکنانش را شب و روز می لرزاند. 

زمین لرزه، ریشتر بالای ریشتر در حال تکرار است، مردمان این دیار، بیشتر ایام شبانه روز را در فضاهای باز و محوطه خانه های خود سپری می کنند و هیچگاه با خاطری آسوده در منازل خویش اسکان نمی یابند. 

خواب راحت از چشمان مردم محروم و رنجیده خاطر این منطقه رخت بر بسته، سایه ترس و دغدغه آوارگی زندگی آنها را مختل کرده است. 

در طول سه ماه گذشته شمار زیادی از مسوولان وزارتخانه های دولتی تا نمایندگان کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، رییس ستاد بحران و رییس امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مقام های اجرایی استان ایلام از جمله استاندار و مدیران کل اجرایی به شهرستان آبدانان سفر کرده و در جریان شدت خرابی های ناشی از صدها زمین لرزه در این منطقه دورافتاده و محروم مورموری قرار گرفته اند. 

بخش مورموری در فاصله 55 کیلومتری شهر آبدانان و 210 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد؛ این بخش دارای یک شهر، دو دهستان آب انار و مورموری و 23 روستاست که 12 هزار نفر در قالب دو هزار و 200 خانوار در این منطقه زندگی می کنند. 

این منطقه دوردست و محروم استان ایلام پس از وقوع زمین لرزه 6،1 ریشتری در 27 مرداد ماه امسال به کانون توجه مردم، مسوولان و بویژه رسانه ها تبدیل شد و به دلیل وقوع افزون بر یکهزار و 700 پس لرزه در این منطقه به نمونه ای منحصر به فرد برای کارشناسان حوزه جغرافیا و محیط زیست مبدل شده است. 

بخشدار مورموری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: پس از زمین لرزه 6،1 ریشتری مرداد ماه شمار زیادی از مسوولان ارشد در حوزه امداد و نجات به این منطقه سفر کرده و در جریان حجم خرابی ها و خسارت های ناشی از زمین لرزه های متعدد قرار گرفته اند. 

حجت هادیزاده افزود: پس از ارزیابی های صورت گرفته 935 واحد آسیب دیده در این بخش مشمول احداث دوباره قرار گرفتند که بر اساس تصمیم ستاد بازسازی مناطق زلزله شهرستان آبدانان به هر واحد مسکونی خسارت دیده 300 میلیون ریال تسهیلات و 50 میلیون ریال نیز به صورت بلاعوض پرداخت خواهد شد. 

وی ادامه داد: خوشبختانه عملیات بازسازی منازل مسکونی مردم بویژه در نقاط روستایی آغاز شده و روند کار با سرعت مناسبی در جریان است. 

بخشدار مورموری یادآور شد: آواربرداری از 148 خانه مسکونی خسارت دیده تاکنون به اتمام رسیده و به منظور بازسازی 70 مورد تهیه نقشه انجام شده و در 26 مورد نیز پروانه کار صادر شده است. 

وی تاکید کرد: 738 مورد از منازل این بخش نیز در جریان ارزیابی ها مشمول تعمیرات شناخته شدند که برای این واحدها پرونده تشکیل و به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند. 

هادیزاده نبود شعب بانک های عامل در منطقه و مجهز نبودن دستگاه خودپرداز را از مشکلات اساسی مردم بخش مورموری عنوان کرد. 

وی اظهار کرد: مستقر نبودن نمایندگی دستگاه های اجرایی در مورموری و وجود تنها یک جایگاه پمپ بنزین در منطقه که در برخی روزهای هفته نیز به دلیل دوری از مرکز فاقد سوخت است، از دیگر مشکلات و نیازهای ضروری ساکنان این بخش به شمار می رود.

بخشدار مورموری یادآور شد: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و آغاز بارندگی ها، نشستی با مدیر شرکت نفت شهرستان دره شهر (آبدانان فاقد شرکت نفت مستقل است) برگزار و با مساعدت مسوولان امر، مشکل تامین سوخت زمستانی مردم مورموری و روستاهای تابعه بر طرف شد. 

هادیزاده افزود: تاکنون 150 هزار لیتر نفت سفید میان خانوارهای بخش مورموری توزیع شده و در صورت نیاز، دوباره سوخت کافی به آنها تحویل خواهد شد. 

به گفته وی، صاحبان وسایل نقلیه و ادوات کشاورزی و عمومی ساکن در بخش مورموری می توانند برای دریافت مجوز و دفترچه های سهمیه سوخت مورد نیاز خود به بخشداری مراجعه کنند. 

هادیزاده اضافه کرد: 250 دستگاه ماشین آلات کشاورزی شامل کمباین و تراکتور در بخش کلات مورموری وجود دارد که ماهیانه به هرکدام از آنان 899 لیتر گازوییل با نرخ مصوب دولتی تحویل می شود. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های انجام شده برای رفاه حال مردم زلزله زده مورموری اشاره کرد و گفت: تاکنون 21 هزار تخته چادر امدادی و مسافرتی در میان خانواده های زلزله زده توزیع شده است. 

بخشدار مورموری خاطر نشان کرد: کار بازسازی و تعمیر دو هزار واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله های دو ماه گذشته در این بخش آغاز شده و خوشبختانه مشکلی نیز در این زمینه وجود ندارد. 

وی به ظرفیت های کشاورزی این بخش اشاره کرد و گفت: 21 هزار هکتار زمین کشاورزی در این بخش وجود دارد که 20 هزار هکتار به شکل دیم و یک هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت می شود. 

هادیزاده یادآور شد: در اثر زمین لرزه های متعدد سه ماه گذشته 12 هزار هکتار از مزارع این بخش بین 50 تا 80 درصد دچار خسارت شدند. 

وی تاکید کرد: این هزینه ها در حالی به کشاورزان منطقه تحمیل شده که تنها 20 درصد زمین های زراعی در این بخش زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند. 

بخشدار مورموری یادآور شد: خشکسالی های سال های گذشته و فعال نبودن بخش صنعت در منطقه باعث مهاجرت بخش زیادی از جوانان تحصیل کرده این بخش به مرکز استان و سایر شهرها شده است. 

هادیزاده تاکید کرد: احداث کارخانه سیمان در منطقه از برنامه های دولت برای رونق بخش صنعت در مورموری به شمار می رود که تکمیل این واحد صنعتی با وجود پیشرفت فیزیکی 10 درصد اکنون به دلیل تامین نشدن اعتبار متوقف شده است. 

وی همچنین از تعطیلی واحد آجرسازی در این بخش با وجود فعال بودن خبر داد و تنها واحد فعال در این بخش را دو واحد مرغداری 20 هزار قطعه ای در منطقه عنوان کرد. 

با بخشدار مورموری به دهستان آب انار می رویم در طول مسیر مزارع هندوانه بیشتر جلب توجه می کند؛ در حالی که به اواخر آبان ماه و فصل سرما نزدیک می شویم بخشی از محصول این کشاورزان تاکنون برداشت نشده است. 

هادیزاده دلیل بر زمین ماندن محصول هندوانه را قیمت بسیار پایین خرید محصول از سوی دلالان و ناتوانی کشاورزان برای انتقال دسترنج خود به شهرهای همجوار می داند.
منبع:وبسایت آبدانان نیوز


 • آخرین ویرایش:سه شنبه 27 آبان 1393
نظرات()   
   

آقای نماینده «قهر» دیگر واژه خوبی برای توجیه نیست!!!
لکن که زمان مهمی از دوره مسئولیت ایشان به این منوال گذشته دیگر این حربه توجیه خوبی نبوده فی لذا نیازمند است یا به فکر توجیه بهتری باشند یا اینکه این زمان باقی مانده را صرف امور مردم و حتی الامکان سرکشی از حوزه انتخایه نمایند.
بالغ بر نیمی از دوره نمایندگی نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی گذشته است که نمایندگان ملت به عنوان پل ارتباطی بین ملت و دولت بیان کننده مشکلات مردم و نیز با پیگیری طرحها و لوایحه دولت را در ارائه خدمات بهتر به مردم یاری می رسانند.
 
 نماینده مردم حوزه جنوبی استان در این دوره از مجلس شورای اسلامی شروع فعالیت خود را از همان اوان کار با بهره گیری از واژه قهر و مخفی شدن پشت آن از بسیاری از امور جاری مربوطه در برابر موکلان خود شانه خالی نمود.
 
 ایشان در همان ایام اولیه با کمک اطرافیان خود چنین القا نمود که چون فلان مسئول با ایشان همراه نیست لذا نمی تواند کاری از پیش ببرد مع ذلک از این حربه در دوران استانداران مختلف هر یک به بهانه ای به نحو شایسته بهره جست.
 
ایشان در بدو ورود به مجلس با این توجیه که استاندار وقت در زمان این مجلس انتخاب نشده هماهنگ با برنامه های ایشان نبوده و نمی توان کاری (کارهای دلخواه ایشان) انجام داد سپس در انتخاب استانداران بعدی یکی پس از دیگری باز چون منتخب ایشان و باب میل وی نبودند فرصت سوزی شد. 
 
فی الواقع نماینده حاضر در پست سرنوشت ساز با بهره گیری از این روش در زمان استانداران مختلف فرصتها را به همین روال گذراند. 
 
ایشان حتی با موکلان خود نیز از این حربه استفاده به نحوی که در ابتدای کار به سبب مشکل داشتن با فرماندار یکی از حوزه ها به ندرت و یا به صورت پنهانی و مخفیانه در این حوزه حضور می یافت و اینک نیز در خواستگاه خود بهترین بهانه برای حضور نیافتن در بین مردم را در این دیده که ظاهرا و به قول خودش نیروهای مسئول نیروی ایشان نبوده و با وی هماهنگ نیستند تا جایی که مدتهاست در منطقه حضور نیافته و یا هر ازگاهی بصورت شبانه حضور می یابد. 
 
وی نیز در جریان سفر ریاست جمهوری عدم سخنرانی و بیان مشکلات منطقه را در پناه همین حربه (قهر کردن) توجیه نمود.
با این تفاسیر بیشتر از نیمی از فرصت نمایندگی ایشان با توجیه کنتاکت داشتن با استانداران ، مدیران کل و فرمانداران سپری شده است که باید اشاره کرد اولا وظیفه نمایندگان تصویب طرحهای مثمرثمربرای منطقه و نیز نظارت بر اجرای عملکرد مسئولان است نه انتخاب آنها در ثانی اینکه بر فرض داشتن اختلاف با نمایندگان دولت که یک قاعده بدیعی و در تمام ادوار نیز وجود داشته اما مردم به عنوان موکلان شما که با رای آنها این کرسی را کسب نموده اید چه خطایی مرتکب شده اند که تقاص تقابل شما و دولت را بدهند.
 
لکن که زمان مهمی از دوره مسئولیت ایشان به این منوال گذشته دیگر این حربه توجیه خوبی نبوده فی لذا نیازمند است یا به فکر توجیه بهتری باشند یا اینکه این زمان باقی مانده را صرف امور مردم و حتی الامکان سرکشی از حوزه انتخایه نمایند.
  منبع:وبسایت آبدانان نیوز به قلم بهروز مردانی


 • آخرین ویرایش:سه شنبه 27 آبان 1393
نظرات()   
   

آیا می شود با مبلغ 25میلیون تومان زلزله زدگانی که منازلشان تخریب شده است را صاحب خانه کرد؟!
زلزله 6.2 ریشتری روز 27 مرداد و بیش از 8 پس لرزه بالای 5 ریشتری  و بالغ بر 1000پسلرزه دیگر باعث تخریب بین 20 الی 90 درصد منازل شهروندان آبدانانی شد.
مدیریت بحران در ساعات ابتدایی به همراه ارگانهای امدادی با ارائه خدماتی توانست با همه کاستی هایی که وجود داشت کار امداد و نجات و اسکان موقت را انجام دهد.
آنچه توجه به آن ضروری بود، بحث اهمیت به نحوه اسکان مردم بود که با توجه به پس لرزه های متعدد، آیا توزیع چادر با جنس نامرغوب و بی کیفیت می تواند در مقابل گرما و سرما ،بعنوان مسکنی برای زلزله زدگان محسوب شود؟!آیا این چادرها در طولانی مدت می توانند سرپناه مناسبی برای مردم باشند؟
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در جریان بازدید از مناطق زلزله زده در جمع خبرنگاران گفت: 3 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان ایلام ساخته می شود و همچنین 5 هزار واحد نیز نیاز به بهسازی و عمران دارد که در دستور کار قرار گرفته است.
بعد از برآورد خسارات منازل زلزله زدگان، مقرر شد برای ساخت منازل شهری مبلغ 25میلیون تومان و برای ساخت منازل روستایی مبلغ 20میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود، البته مبلغ 5 میلیون تومان بلاعوض نیز به خانواده هایی که منازلشان آسیب دیده است نیز پرداخت خواهد شد.

سوال اینجاست که؛ آیا می شود با مبلغ 25میلیون تومان زلزله زدگانی که منازلشان تخریب شده است را صاحب خانه کرد؟!
آیا با توجه به گرانی مصالح ساختمانی ، دستمزد بنا و کارگر و بسیاری از مخارج دیگر می شود با این مبلغ ناچیز خانه مردم زلزله زده را بنا کرد؟!
منبع درآمد مردم شهرستان آبدانان کشاورزی و دامداری است که آن هم بر اثر خشک سالی های پی درپی اندک شده است و خود توان ساخت منازلشان را ندارند.
یک مهندس عمران درباره هزینه های ساخت منازل مسکونی به خبرنگار آبدانان نیوز گفت: ساخت هر متر سازه بیش از یک میلیون تومان هزینه بر است،یعنی اگر کسی خانه ای با زیر بنای 60 الی 70 متر بنا کند نیازمند اعتبار 60 تا 70 میلیون تومانی میباشد.
همچنین منازل آسیب دیده برای تخریب احتیاج به صرف هزینه ای بین 3 الی 5 میلیون تومان دارند.
حال باید مسئولین چاره اندیشی کنند که مردم با این وضعیت چگونه می توانند با مبلغ اندک 25 میلیون تومان تسهیلات ،صاحب منزل شوند؟!
 
منبع:وبسایت ابدانان نیوز


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 26 آبان 1393
نظرات()   
   
دوشنبه 26 آبان 1393  11:50 ب.ظ

حضرت  امـام صـادق علیه السلام مى فرمایند: وعده مؤ من به بـرادر دینی  خـود نذرى است که کفاره ندارد، پس هر که وفا نکند به مخالفت وعده با خدا برخاسته و خود را در غضب او انداخته است .

 خدایتعالى در قرآن كریم می فرمایند: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُونَ - کَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا ما لا تَفْعَلُونَ.

ای کسانی که ایمان آورده اید ، چرا چیزی را می گویید که عمل نمی کنید؟ در نزد خدا بسیار مبغوض است که چیزی را بگویید که به جا نمی آورید. (سوره صف آیات 2 الی 3)                     

 حكایت گازكشی به شهرستان آبدانان از آن داستانهای دنباله داری است كه مثتوی هزار و یك من شده است چند سال است كه از اتمام گازرسانی به این شهر خبر می دهند یكی می گوید 60 درصد گازرسانی به اتمام رسیده و دیگری تا مرز97 درصد هم  پیش رفت معلوم نشد چرا این سه درصد از آن 97 درصد بیشتر طول می كشد اگر بنا به ادعای برخی آقایان در سال گذشته 97 درصد گازرسانی به اتمام رسید پس مشكل از كجاست كه این سه درصد باقیمانده تكمیل نمی شود برخی وعده دادند كه بهمن 92 مشعل گاز این شهرستان روشن می شود وعده ای  با اطمینان وعده ی پاییز 93 را اعلام كردند پاییز پشت پاییز و زمستان در پی زمستان می آید و می گذرد اما گالن ها و بشكه های نفت و  سیلندرهای زوار در رفته گاز  همچنان یكه تاز میدان انر‍ژی این شهر نخبه پرور هستند مگر این سالهای كوتاه عمر ما از چند پاییز و زمستان تشكیل شده است این گالن ها و بشكه های نفت كنار خانه ها ، حكایت تلخ  آن  لوله های بی گاز و سیلندرهای كم گاز است . پادشاهی در یك شب سرد زمستان از قصر خارج شد هنگام بازگشت سرباز پیری را دید كه با لباسی اندك در سرما نگهبانی می داد از او پرسید : آیا سردت نیست ؟ نگهبان پیر گفت : چرا ای پادشاه اما لباس گرم ندارم و مجبورم تحمل كنم پادشاه گفت : من الان داخل قصر می روم و می گویم یكی از لباسهای گرم مرا برایت بیاورند. نگهبان ذوق زده شد و از پادشاه تشكر كرد اما پادشاه به محض ورود به داخل قصر وعده اش را فراموش كرد صبح روز بعد جسم سرمازده ی پیرمرد را در حوالی قصر پیدا كردند در حالی كه در كنارش با خطی ناخوانا نوشته بود : ای پادشاه ، من هر شب با همین لباس ساده سرما را تحمل كردم اما وعده ی لباس گرم تو مرا از پای در آورد . ای كاش به ما وعده های سر خرمن گازرسانی نمی دادند تا حداقل برای گرمایش خانه های خود با آغاز زمستانی دیگر فكری اساسی می كردیم .

منبع:وبلاگ استاد محمد نعمتی


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 26 آبان 1393
نظرات()   
   
چهارشنبه 21 آبان 1393  11:22 ب.ظ

برکت پروردگار مثل باران است .

اگر می بینی خیس نمی شوی ،

جایت را عوض کن...!


 • آخرین ویرایش:چهارشنبه 21 آبان 1393
نظرات()   
   
چهارشنبه 21 آبان 1393  10:52 ب.ظ

بسیج چیست و بسیجی كیست ؟

واژه بسیج زیباترین كلامی است كه از بدو طلوع خورشید اسلام به سرزمین بشریت شكل گرفت و اسلام عزیز با مدد این تفكر به یك نگرش عالمگیر تبدیل شد فراخوان آخرین فرستاده ایزد منان و شكل گیری امت واحد اسلامی ،نخستین نماد استراتژی تشكل سپاه اسلام به نام بسیج بود كه به فرما ندهی رسول اكرم (ص)  به منصه ظهور رسید و بعنوان نیرومند ترین سپاه مسلح ، حكومت اسلامی را به ارمغان آورد :

در ابن فراخوان الهی كه در سخت ترین زمان ممكن كه مسلمانان در اقلیت كامل بودند توسط حضرت محمد (ص) انجام شد ، گروهی عظیم و لشكری منسجم و مقتدر از خالص ترین بندگان خدا پدیدار شد كه معادلات قدرتهای ملحد شیطانی را بر هم زد، سخن نافذ و خلوص نیست نبی مكرم اسلام ، سربازان مطیع و فرماندهانی مقتدر با صفت بسیجی همچون امام علی (ع) ، مالك اشتر ، سلمان و مقداد و یاسر تربیت و تحویل عالم انسانیت داد ، كه تا قیام قیامت همه بسیجیان باید به آنان اقتداء كنند و بر این اقتدار نیز نبازند .

 بسیج درختی است كه ریشه آن در جان اسلام و روح قرآن ووجود پیامبر اعظم (ص) رشد یافته است، اخلاص در عمل ، یقین در قلب و صدق در گفتار ، بسیجیان دوران صدر اسلام ، باعث بنیادی ترین انقلاب عقیدتی و سیاسی در تاریخ جهان گردید .

شجره طیبه بسیج در زلال نبوت سیراب گشت و به مدد و اعجاز شهادت در انقلاب اسلامی مجدداً نمو پیدا كرد .

بسیج دارای استاندارد و مشخصه ای منحصر به فرد است كه آدمی كه دارای آن مشخصات باشد بعنوان بسیجی تلقی می گردد:

فرهنگ و منطق بسیجی ، گرچه در ادوار تاریخ ، دچار فراز و فرودهای نشده و هراز گاهی در اثر فشارحاكمان غیر دینی، برای حفظ اصول و رعایت مصلحت ، در مقاطعی ،سكوت را بر خروش ترجیح داده ، اما در جریان انقلاب اسلامی ایران و با مدیریت علی گونه امام امت ، دیگر بار تجلی یافت و عملاً احیا گردید .

مردان بسیجی از صدر ، تاكنون ، هیچ را برای خود نخواسته اند و صرفاً برای رضای خدا و نجات مظلومان و ستم دیدگان ، جان و مال و هستی خویش را در معرض فنا قرار داده تا دیگران شكوفا شوند، مستندات معتبر تاریخی این واقعیت را به اثبات میرساند كه بزرگترین امیران و سرداران بسیجی صدر اسلام با اشاره انگشت رهبران و فرماندهان خود، برای رضای خدا و صلاح حكومت اسلامی از حقوق مسلم خود گذشته و امر ولی امر زمان را بر همه چیز ترجیح داده اند .

اندیشه بسیج در هر عصر و زمانی ، نو و به روزو منطبق بر آخرین اصول و اطلاعات سیاسی و اجتماعی جامعه خود است :

بسیجی رهپوی علی (ع) ، باید ازشمشیرش خون سران كفر و فساد بچكد و بغض و كینه وی در قلب های تنگ و دیدگان كور آنان موج می زند .

روزی جهاد را در اولویت  دارد ، روز دیگر كلاس درس را ترجیح می دهد و روز سوم كار و تلاش و سازندگی را ضروری میداند .

در برهه ای، قلم را اسلحه قرار میدهد ، در ایامی دیگر با عمود زبان ، فرق دشمن را هدف قرار می دهد و در میدانی دیگر تفاهم و مصالحه را مدنظر خویش دارد ، تا بر مشی و منطق امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) در بقاء سنت رسول خدا (ص) پای بفشارد .

در جریان نهضت عظیم امام خمینی (ره) یاران آن ابر مرد تاریخ ساز ، در اوج عشق و ایثار و فرمان برداری و با تأسی از سربازان وفادار رسول مكرم اسلام (ص) ، یكبار دیگر تاریخ را به تكرار وا داشتند ، شهیدان بهشتی ، رجائی ، مفتح ، مطهری ، عراقی ، همت ، زین الدین ، باكری ، فلاحی ، فكوری ، جهان آرا و هزاران كبوتر خونین بال كه دركمال گمنامی ، جان را فدای جانان كردند ، بسیجیانی بودند كه چون یاران پیامبر (ص) و علی (ع) و امام حسین (ع) ، سر از پا نشناخته و به فرمان رهبر خویش به مسلخ عشق رفتند تا چراغ انقلاب اسلامی همچنان فروزان بماند .

بسیج حقیقتی است ملی كه به دور از هر گونه تعلق خاطر به نام و نان و جریان خاصی ، فقط به اسلام عزیز و انقلاب اسلامی تعلق دارد .

اگر امروزه افرادی به نام بسیج ، بر دیگران فخر می فروشند ، برای مخالفین خود خط و نشان می كشند و با سوء استفاده بر ثروتهای باد آورده تكیه كرده اند و بعضاً كل بسیج را برای خویش و از آن خود می دانند، باید بدانیم كه آنان نه بسیجند و نه به آرمانهای این نهاد اعتقاد دارند:

 اكنون كه سه دهه پر فراز ونشیب از انقلاب اسلامی سپری شده و تفكر ناب بسیجی ، ما را و كشورمان را در مقابل هجمه های دشمنان ، شكست ناپذیر كرده است ، باید بدرستی تشخیص دهیم ، كه مصلحتهای داخلی و ضرورتهای جهانی جامعه اقتضامی كند كه یكبار دیگر افكار و اندیشه ها و رفتارهای خود را مرور نمائیم تا دریابیم چند درصد با نیازهای كشور مطابقت دارد .همه باید به این واقعیت برسیم كه نهاد بسیج بوستان انقلاب است و بسیجی گلهای این بوستان .

هر كس كه ادعای بسیجی بودن را یدك میكند باید احساسات را كنار بگذارد و عقلانی فكر كند ، تفرقه را دور و اتحاد سرلوحه عمل خود قرار دهد ، منافع شخصی را فراموش و مصالح عموم را برگزیند ، بر نظرات خود پای نفشارد ، بلكه برای فكر دیگران هم احترام قائل شود ، سود جوئی ، دو رنگی ، فزون خواهی ، فرصت طلبی و تبار گرائی را كنار زده و افتادگی و صداقت و مردم خواهی را در راس امور خود قرار دهد :

اندیشه و تئوری مدیریت بسیجی باید روزمرگی و سنت گرائی را از مدار خارج و خود را برای جهانی سازی و مدیریت پروژه های ملی و منطقه ای مهیا كند .

استراتژی بسیج ، لاجرم باید خرد ورزی ، تعقل و تدبیر جمعی را در عرصه ملی ، منطقه ای و جهانی به منصه ظهور برساند ، گرنه هیچ حرفی برای گفتن ندارد و دیر یا زود از مدار رقابتهای دنیای متمدن خارج می گردد :

بسیج باید خود را برای اجرائی نمودن منویات رهبر انقلاب شامل تولید علم ، كسب جایگاه نخست در منطقه ، نوآوری و شكوفائی و مهندس فرهنگی به خوبی آماده كند .

امروز نهاد بسیج بعنوان نماد عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده كه ضرورت دارد با دقت نظر در اندیشه های سیاسی و رفتارهای اجتماعی خو.د و سرلوحه قرار دادن منویات امام راحل و مقام معظم رهبری، این افتخار را جاودانه  نماید و رخداد عظیم 5 آذر و تشكیل این لشكر مخلص امام زمان (عج) را در جان جهان ،پایدار كند . چنین باد

منبع:وبلاگ درد و داد

 

 


 • آخرین ویرایش:چهارشنبه 21 آبان 1393
نظرات()   
   
شنبه 3 آبان 1393  10:22 ق.ظ

ناچاری...

باهرکه تاکردم فقط از روی ناچاری

این زندگی می گوید از نوعی گرفتاری

 

این زندگی از زخم می گویدهمان زخمی

درجان ما افتاده همچون طیف بیماری

 

مانندیک دیوانه می خندم به رفتارم

چون دلخوشی هایم شده هی مردم آزاری

 

چون چشمه های آب گرم دهلرانم، ها!

هی رنگ می بازم ولی از روی ناچاری

 

در چار راه زندگی هرچند می رفتم

قرمز چراغ روبرو توقیف اجباری

 *        *           *

تومثل پل خواجه، اصفهان،سی وسه پل

پزمیزنی عالی ترین مبنای معماری

 

من مثل ارگ بم فرو افتاده ام درخود

دیگرامیدی نیست در ترمیم معماری

*              *             *

چون خصلت آیینه ها روراست بامن باش

بس کن دگر دوز و کلک بس کن بدل کاری

 

دنیا برای تو بدین خوبی نمی ماند

تا کی به دندان میکشی هی مرغ سوخاری

 

من می روم به روستایم بچه ی آنجام

دل کنده ام  دیگر ز دخترهای بازاری

(منبع:آبدانان غزل-رحیم کوچکی)

 


 • آخرین ویرایش:شنبه 3 آبان 1393
نظرات()   
   
شنبه 3 آبان 1393  10:14 ق.ظ

از جنس تدبیر و امید

در فرهنگ فارسی معین تدبیر به معنای به پایان كاری اندیشیدن ، مشورت كردن ، پایان بینی  ، شور و مشورت آمده است . در لغت نامه ی دهخدا نیز به معنای اندیشه كردن در عاقبت كار ، تدبیر كار نگریستن ، در پس كاری برآمدن  و در عقب كاری غور كردن، پایان كاری نگریستن و نیكو اندیشیدن آمده است .سعدی در گلستان آورده است كه مَلَك گفتا هر آینه ما را خردمندی باید تا تدبیر مملكت را بشاید .

تدبیر صواب از دل خوش باید جست                             سرمایه ی عافیت  كفافست نخست

شمشیر قوی نیاید از بازوی سست                                یعنی ز" دل شكسته " تدبیر درست

"امید در لغت به معنای گمان وقوع خیری ممكن الحصول در آینده آمده است . معنای ترس ، توقع ، انتظار و شوق نیز برای آن ذكر شده است . شاید بتوان گفت این معانی به لوازم معنای امید یا به بخشی از آن اشاره دارد زیرا از آن رو كه متعلق امید امری ممكن الحصول است نه قطعی و ترس از تحقق نیافتن  آن وجود دارد امید را به خوف معنا كرده اند و از آن رو كه متعلق امید ، امر خیر و مسرت بخشی است و طبعاً موجب اشتیاق شخص امیدوار به آن امر شده  و حالت انتظار و توقع به او دست می دهد امید را به توقع و شوق و انتظار هم معنا كرده اند ."

از زمان وقوع زمین لرزه ی شش و دو دهم ریشتری و پس لرزه های دامنه دار آن نزدیك به دو ماه می گذرد هر چند در این مدت آرامشی نسبی به مردم دست داد اما هنوز هم كابوس آن روزها ذهن های بسیاری را درگیر خود نموده است . هنوز هم  می توان هر روز شاهد سریال ادامه دار پس لرزه های خفیف آن لرزه ی بزرگ بود . هنوز هم زمینِ زیر پای ما  ، كمی تا قسمتی می لرزد . هنوز هم می توان  تكانهای گاه و بیگاه زمین را احساس نمود . پاییز  و سال تحصیلی جدید آغاز شد هر چند در مصاحبه های مسئولان  به غیر قابل استفاده بودن  حدود 13  واحد آموزشی اشاره هایی شد  سوالات زیادی در ذهن بیدار شهروندان این شهر ایجاد شده كه پاسخگوئی به آنها بخشی از وظایف مسئولان  است . اولین سوال اساسی این است كه چرا این واحدهای آموزشی كه با نظارت  دستگاههای دولتی ساخته شده اند اینقدر دچار خسارت شدند ؟ عمر تعدادی از این واحدهای آموزشی كمتر از 15 سال است  چرا فرآیند نظارت بر ساخت و ساز واحدهای آموزشی  از استانداردهای لازم برخوردار نبوده است كه چنین دچار خسارت شدند  ؟


 • آخرین ویرایش:شنبه 3 آبان 1393
نظرات()       
شنبه 3 آبان 1393  10:04 ق.ظ

پیشگیری ،درمانی برای همه (به بهانه زلزله های اخیر بدانان)

برابر اعلام مراکزمعتبر رسمی و سامانه های ثبت الکترونیکی ، بخصوص سامانه زلزله نگاری دانشگاه تهران ، از تاریخ 27 مردادماه سالجاری تا کنون(تاریخ نگارش) تعداد 1230 مورد زلزله ، پیش و پس لرزه درشهرستان آبدانان و بخشها و روستاهای تابعه رخ داده است که تعداد35مورد ان ، بالای 5/4 تا 5.5 ریشتر بوده است که در عرف علمی ، دیگر به انها پس لرزه گفته نمیشود، بلکه عین زلزله محسوب میشوند. در فراز و فرودهای این ایام پراظطراب و دحشتناک، خواب راحت از چشمان مردم محروم و صبور این شهر ستان رخت بر بسته، زند گی عادی انان مختل و سایه ترس و دغدغه و کابوس مرگ و اوارگی ، لحظه ای مردم فهیم این شهر ستان را رها نکرده است. مردم شهرستان آبدانان ، بیشتر ایام شبانه روز را در فضاهای باز ودر محوطه خا نه های خود سپری میکنند و هیچگاه با خیال راحت و خاطر ارام در منازل خویش اسکان نمیابند. اخبا ر زیادی در راستای کمک به مردم و امداد رسانی به انان از رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری و فضاهای مجا زی نیز پخش شده که بخش زیادی از انان نیز خالی از حقیقت بود. مقامهای زیادی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،رییس ستاد بحران کشور، وزیر راه وشهر سازی گرفته تا رییس امداد و نجات هلال احمر کشور، رییس اوقاف و امور خیریه مرکز، معا ونت بهزیستی ،رییس بنیاد مسکن ایران و نماینده ویژه ریاست محترم جمهور و پس از ان مقامات اجرایی استان ، از استاندار گر فته تا تمام مدیران کل نیز به شهرستان آبدانان سفر کرده و هر کدام نیز اظهار نظر داشته و توسط رسانه های جمعی هم بزرگ نمایی شده است. زمین لرزه های سریالی شهر ستان آبدانان ، حامل و حا وی نکات تازه و بدیعی است که میتواند در کسوت یک دایره المعارف علمی و اجرایی و عبرتی ، مورد استفاده مفید مدیران کهنه کار و البته متولیان آب بندی نشده قرار گیرد و برای سالهای متمادی از ان بهره گیری شود.اما شور بختانه چنین نشد ؟؟ در مدت 58روز داستان زلزله در ابدانان ، پیشنهادات و پس گرفتهای زیادی برای حل مشکل مردم این دیار توسط مدیران استانی، ملی و شهرستانی بر زبان امد ه ومقدمات بعضی از این تصمیمات اغاز شده و از اجرایی شدن بسیاری از انان هیچ اثری وجود ندارد. مردم آبدانان تا کنون ، اوج گرمای 49 درجه را در زیر چادرهای بی کیفیت پلاستیکی متحمل و اینک نیز فصل سرمای سوزان را تجربه میکنند. چادرهای گروهی زیادی از سراسر کشور به این شهرستان ارسال شد،اعتبارهای بلا عوض قابل توجهی در هیئت دولت تصویب گردید، تسهیلات انبوهی برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی و تجاری مورد تصویب مجلس و دولت قرارفت،مواد غذایی نسیبتا زیادی به منطقه گسیل شد، پتو و البسه های مورد نیاز عمومی در گوشه و کنار شهرستان انبار شده است وبقول مسئولین محترم ، کار بازسازی به شدت وحدت فراوانی در حال انجام است ، اما ، واقعیت این است که همه اینها تا اینجای کار صرفا حرف است و حرف است و حرف ، البته بتا زگی تعداد 1200 تخته چادر گروهی در بخش کلات مورموری توزیع شده است . بیاد داریم که در هنگا مه توزیع چند هزار چادر مسا فرتی بی کیفیت ، چه ضربه ای به حیثیت مردم وارد شد و چه لطمه ای بر عزت نفس انان رواگردید . عده ای از آب گل الود، ماهی مقصود خویش را گرفته ودر بل بشوی این اشفه بازار، اسب اوباشی را به جولان در اورده و همه چیزرا عرصه تخت وتاز و بی ادبی خویش قرار دادند و انچه خواستند کردند و هرآ نچه دیدند بردند و بنام مردم ، ابروو شرف چندین هزارساله این دیار بادیانت و فرهیخته را به تاراج دادند. گرچه ، تعداد اندکی از این ارازل و اوباش ، دستگیر و چند روزی نیز باز داشت شدند، اما جمع زیادی از انان همچنان پر سه میزنند و مترصد اوضاع نا بسامان دیگری هستند که ان معرکه را دوباره تکرا رکنند و بر همت مدیران این شهرستان بخندند. اسمان فضای عمومی این شهر ستان همچنان غبار الود است و زمین نیز کماکان بر خود میلرزد و ساکنانش را هم شب وروز میلرزاند. ریشتر بالای ریشتر ، در حال تکرار و تکا پواست و به مردم ومتولیان هشدار میدهند که حادثه در راه است وخطر همچنان باقیست . کمر بندهارا محکم کنید ، زیر ساختهارا ببند ید ، مردم را اموزش دهید، امکانات را تکمیل و نیازهای مردم را باردیگر احصا و برسی نمایید . اما افسوس و افسوس که انگار ، این همه هشدار و لرزه زمین و اخم اسمون ، به گوش اهالی مسئول این دیار دلتنگ سرایت نمیکند. قصه اخر اینکه : وقوع زمین لرزه 6/5 ریشتری دوروز پیش و ایجاد رعب وو حشت و نگرانی در بین مردم و فرار انان به فضا های باز ،این حقیقت را برای مسئولین استان وشهرستان روشن ومبرهن ساخت که ، ای متولیان عزیز ، درمان واقعه را قبل از وقوع باید یافت ، حادثه در پیش است و خطر عنقریب، گرفتار روز مرگی نشوید و با هوشیاری ، از این حادثه تلخ جلوگیری نمایید .پیشگیری کنید و منتظر وقوع حادثه نباشید چون شما امتحان موفقی در حادثه کوچک 27 مرداد پس نداده اید. به نظر نگارنده و همه صاحب نظران و اندیشه ورزان ، شخص استاندار محترم ایلام و معاونین ومشاورین ومدیران کل و فرماندار ایشان و همه کسانیکه دستی در خدمات رسانی به جامعه دارند ، باید در کوتاهترین زمان ممکن ، موارد ذیل را بعنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام دهند . 1- با استفاده از ارامش نسبی حاکم در منطقه ، وبا یک ابتکار مشخص و ساز کار موفق اجرایی ، نسبت به توزیع چادر گروهی با کیفیت در بین همه خانواده های شهر ستان آبدانان ( بخشهای مورموری ، سرابباغ و مکرکزی ) اقدام لازم بعمل اورند. 2- هم اکنون قیمت یک فقره قبر در ابدانان بین 3تا4میلیون تومان است ، پس ا ضرورت دارد که مدیران مربوطه ، قبل از ایجاد حادثه نا گوار و ایجاد بحران اجتماعی ،نسبت به تهیه وتعین یک منطقه مناسب بعنوان گورستان . ارامگاه برای کشته شدگان حوادث احتمالی اقدام لازم وعاجل بعمل اورند. 3- تعداد زیادی از مدارس و فضاهای اموزشی در سطح شهرستان ، براثر زلزله های پی در پی در حال تخریب اند و مکان ارام و امنی برای درس دانش اموزان نیستند، پینهاد میشود ،قبل از هر گونه اتفاق ناگوار، نسبت به تهیه کانکس در محوطه اینگونه مدارس شهری و روستایی اقدام نمایند. 4- مبلغ تخصیص برای بهسازی و مقام سازی اماکن مردم ، کافی نیست و همین امر ، روند بازسازی اماکن اسیب دیده و مقاوم سازی بافتهای فرسوده توسط مردم را کند کرده است ، لذا ، افزایش سقف تسهیلات اعطایی و مبلغ بلا عوض به مردم زلزله زده شهرستان آبدانان ، ضرورتی انکار نا پذیر است . 5- به هر حال ، پیشگیری ، زیبا ترین درمانی برای همه دردها است ، مدیرا ن از این درمان ، غافل نشوند

به قلم:سید حر مت الله موسوی مقدم

منبع:وبلاگ درد و داد

 

 


 • آخرین ویرایش:شنبه 3 آبان 1393
نظرات()   
   
شنبه 3 آبان 1393  10:01 ق.ظ

سرداری در اوج گمنامی

سردار حاج 'صارم طهماسبی' از پیش قراولان عرصه دفاع و پایمردی ملت ایران در برابر متجاوزان و ایادی استکبار جهانی است که همچنان در اوج گمنامی باقی مانده است. در آسمان انقلاب خون بار ایران اسلامی، ستارگانی به درخشندگی خورشید، به نورافشانی پرداختند و شعاع نورشان سینه سیاه ستم را دریده و قلب تاریک بیدادگران را با خنجر نورانیت نشانه گرفته و خواب آرام اهریمنان را برای همیشه تاریخ پریشان و برای کوخ نشینان ندای (لیس الصبح القریب) را سرداده اند. میدان جهاد فی سبیل الله عرصه امتحانی است که صف مردان و نامردان را از هم جدا کرد و لوح ایثار رزمندگان پاک سیرت را به اعلی علیین رسانید. آری، حاج 'صارم طهماسبی' از تبار جانبازان، آزادگان و ایثارگرانی است که وصف مردانگی هایش را باید از بلندی های جولان ، جرج البراجنه و نبتیه سور لبنان ، پایداری و شکیباییش را از اسارت گاه های رژیم بعث عراق و شجاعت و دشمن ستیزیش را از قلل سر به فلک کشیده کردستان و دشت های داغ و تفتیده خوزستان ایران اسلامی شنید و با جان و دل باور کرد. او با جان خود بازی کرد و در سودایی خدایی، سلامت خود را از کف داد، در بندهای مخوف خداستیزان عفلقی به جرم دوستی با خدا، ضربات کشنده تازیانه حرامیان را تحمل کرد تا مشق آزادگی را یک بار دیگر به آزادگان جهان ارائه کند. صارم طهماسبی سال 1333 در روستای سرابباغ شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام دیده به جهان گشود، دوران ابتدایی و راهنمایی را در همان روستا به پایان رساند و برای گذراندن مقطع متوسطه راهی آبدانان ، دهلران و شهرستان اسدآباد استان همدان شد. سال 49 با آشنایی با شهیدان 'محمد منتظری' و 'علی اندرزگو' وارد مبارزات سیاسی بر علیه رژیم ستمشاهی شده و توسط ساواک ایلام شناسایی و دستگیر شد. وی سال 1350 همراه با چند نفر از همراهان و مبارزان انقلابی به لبنان سفر کرد و به مدت پنج سال، ضمن فراگیری فنون و آموزش های رزمی و پارتیزانی و زندگی در شرایط بسیار سخت، در کنار مجاهدان و مبارزان 'جنبش امل' لبنان بر علیه رژیم غاصب اسراییل در سرزمین های اشغالی جنگید و توسط ماموران ارتش اسراییل به شدت مجروح شد که آثار بجای مانده از جراحات آن زمان در پای چپ این مجاهد نستوه همچنان باقی است. طهماسبی در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی وارد ایران شد و در یک مرکز چریکی به صورت مخفیانه به ساخت بمب های دستی و آموزش و هدایت تظاهرکنندگان ضد حکومت شاه پرداخت و آنها را تجهیز و تسلیح می کرد. پس از سرنگونی رژیم پهلوی و برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دستور و همراه شهید 'محمد منتظری' با یک فروند هواپیمایی نظامی برای تکمیل ماموریت ها و فراگیری آموزش های پیشرفته دوباره راهی لبنان و شهرهای (سور، صیدا، نبتیه و جرج البراجنه ) شد و پس از گذشت یک سال و نیم به کشور بازگشت و با هماهنگی و دستور شهید 'مصطفی چمران' در جبهه میانی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (استان ایلام ) مشغول نبر جانانه با متجاوزان بعثی گردید. در این مدت همزمان با آموزش نیروهای مردمی و هدایت و تدارک جبهه های جنگ، گزارش های لازم را به سپاه مرکز منتقل می کرد. ای کاش می شد شهید مصطفی چمران ، شهید مظفر ، شهید محمدحسن جهان شناس و شادروان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی را یکبار دیگر دید، تا قصه شیرین جانبازی حاج صارم طهماسبی در لبنان و داستان مقاومتش در اردوگاه های عراق را از زبان ملکوتی آن یاران سفر کرده بدرستی شنید و به کنه وجود این یادگار ماندگار دفاع مقدس پی برد. سردار طهماسبی در مسوولیت های مختلف عملیاتی ، شناسایی ، رزمی و فرماندهی یگان های پیاده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان ایلام خدمات شایانی به اسلام و انقلاب ارائه کرد و در سیزدهم آبان ماه سال 1363 هنگام ماموریت شناسایی در منطقه 'سرخر' مهران از سوی گروه معروف به 'گوش برها' به اسارت درآمد و پس از 50 ماه اسارت به آغوش ایران اسلامی بازگشت. این آزاده و جانباز سرافراز میادین نبرد حق علیه باطل دارای شش فرزند است که همگی جزء نخبگان علمی بوده و در مدارج مختلف تحصیلی مشغول ارائه خدمت به جامعه هستند. حاج صارم طهماسبی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد علوم سیاسی است و سوابق درخشانی در تدریس و تفسیر قرآن و نهج البلاغه دارد. اما افسوس که اکنون این شیر بیشه شجاعت ، با بدنی رنجور و عزمی همچنان راسخ در بستر بیماری ناشی از آسیب های جنگ تحمیلی با 70 درصد جانبازی و 50 ماه اسارت در گوشه منزل محقر و اما با صفای خود آرمیده است و با ناملایمات روحی و جسمی روزگار پیکار می کند. این رزمنده دلاور که زمانی غرش مسلسل هایش ، قلب کثیف صدامیان را نشانه می گرفت و در برهه ای دیگر، زبان حقگویش مزاج نازک مدیران و صدرنشینان بی تحمل را آزار می داد، حالا با دلی مملو از عشق به خدا، در منزل شخصی خویش روز را با قرآن و نهج البلاغه سپری و شب را هم با راز و نیاز با خالق یکتا به روز می رساند. رنج مریضی را متحمل و به رضای قادر متعال راضی و به قضای دادار دادگر نیز معتقد و معترف است و حاصل نه این ابیات را به جامعه و متولیان اجرایی آن تلقین می کند.

 بگو با عاشقان هر کس وصال یار می خواهد.

 میسر هست ، اما زحمت بسیار می خواهد.

 چو روی زرد و اشک سرخ و آه آتشینت نیست .

مگو از عاشقانم ، عاشقی آثار می خواهد .

طمع داری در آیی در صف رندان و زین غافل.؟

 که مست از باده منصور گشتن، دار می خواهد؟

 ز دنیا و ز عقبی هر دو باید چشم پوشیدن .

هر آنکس در محبت، لذت دیدار می خواهد .

مگر در خواب بینی روی جانان را که این دولت.

 دل بیدار بیش از دیده بیدار می خواهد :

گزارش از سید'حرمت الله موسوی مقدم'

 


 • آخرین ویرایش:شنبه 3 آبان 1393
نظرات()