تبلیغات
وبلاگ دانشجویان آبدانان - مطالب مهر 1393

  • نگاه به تاریخ متمادی و سرنوشت و سرانجام جهان بشریت بیانگر این واقعیت است که همواره حوادث تلخ ، سخت و شیرین ، مترصد و در کمین افراد و اجتماع آدم ها بوده ، هست و خواهد بود.


یک نفر در رحم مادر دچار نواقص بدنی می شود، دیگری هنگام تولد گرفتار حوادث شده و آن یکی از داشتن فکر و ذهن خلاقی محروم است ، نفر بعدی در دفاع مشروع سلامت خویش را از دست می دهد و خیل کثیری در پاسداری از سرحدات کشور عضو و یا اعضای خود را نثار می کنند.

آنچه در این فرایند مهم و مورد بررسی و مدافعه و مذاکره است ، اصل معلولیت و آسیب پذیری انسان نیست ، بلکه چگونگی برخورد و مواجهه افراد با این پدیده است.

بعضی از انسان ها در نخستین لحظات مواجهه با حادثه خود را باخته و غیبت یک عضو از اعضاء خویش را پایان سلامت و حیات تلقی کرده و دیگر داشته های شخصیشان را نادیده می گیرند و بار زمین و زمان می شوند.

فرد دیگری دنیا را محل جدال خود با سرنوشت قرار داده و سایه به سایه سعادت و پله های ترقی را تعقیب می کند ، هیچ مانعی و لو نداشتن دست و پا و چشم و دیگر جوارح وی را از تلاش و تقلا و تداوم زندگی و در آغوش کشیدن شاهد موفقیت منصرف نمی کند.

آری، کارشناسان علوم اجتماعی در طول تاریخ این جملات پر معنا را تکرار کرده اند که خواستن توانستن است و جوینده یابنده است و معلولیت هیچگاه محدودیت نیست.

در جامعه امروز ایران اسلامی از هر دو نمونه افراد مذکور زیاد دیده می شود، کسانیکه معلولیت را محدودیت دانسته و براحتی خود را تسلیم توهم ناتوانی کرده و زندگی تلخ و ناگواری را تجربه کرده و همواره خود را مدیون دیگران می دانند و در مقابل هستند افرادیکه با وجود صدمات و خسارت های شخصی سنگین و جبران ناپذیر مردانه و با اراده ای آهنین با معلولیت و ناتوانی به مقابله پرداخته و به جنگ مشکلات برخواسته و توانسته اند، با توکل بر خدا و بکارگیری داشته های خویش زندگی آرام و آبرومندی برای خود دست و پا کنند.

'
نورالدین عسگری' جوان معلول، خوش ذوق و با اراده آبدانانی از آنگونه انسان های با پشتکار و غیرتمند است.

وی سال 63 در سن 9 سالگی هنگام بردن گوسفندان برای چرا در دامنه کبیرکوه به علت سقوط از ارتفاع مجروح شده و در اثر دوری از مراکز درمانی دست راستش قطع می شود.

این جوان آبدانان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: پس از گذشت دوران نقاهت و بهبودی نسبی بلافاصله زندگی عادی خود را از سرگرفته و کمک به معیشت خانواده را فراموش نکردم.

عسگری یادآور شد: شب و روز در کنار پدرم به فعالیت های معیشتی در اقتصاد عشایری پرداختم، به علت ناتوانی مالی و تنگناهای اقتصادی موفق به حضور در مدارس روزانه نشده و توانستم با ثبت نام در کلاس های نهضت سوادآموزی در مدت 18 ماه دوره های مقدماتی ، تکمیلی و پایانی را طی و موفق به دریافت گواهینامه شوم.

این مددجوی موفق بهزیستی آبدانان ادامه داد: پس از پایان دوره مقدماتی وارد آموزش های روزانه شدم و دوران راهنمایی و دبیرستان را در مدارس بخش سرابباغ با موفقیت پشت سرگذاشتم.

وی تاکید کرد: سال 74 مدرک دیپلم را اخذ و همان سال موفق به پذیرش در دانشگاه کرمان در رشته علوم سیاسی شدم که با توجه به تشکیل خانواده و بعضی مشکلات دیگر این رشته را ادامه ندادم.

عسگری اضافه کرد: پس از مدتی به صورت شرکتی در اداره بهزیستی آبدانان استخدام شدم و همزمان به عنوان آموزشیار نهضت سوادآموزی فعالیت های خویش را آغاز و موفق شدم در 15 دوره سوادآموزی 330 نفر از افراد بیسواد روستاهای دور افتاده مانند انجیره، گنداب، قدح بالا و پایین ، سیاه خانی و سرکوهه را باسواد کنم.

وی گفت: همزمان با فعالیت های اداری و آموزشی وارد دانشگاه شوشتر در استان خوزستان شده و موفق به اخذ مدرک فوق دیپلم در رشته امور اداری شدم.

وی ادامه داد: سال 86 در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردم و موفق به جذب در دستگاه تعلیم و تربیت شدم.

این سوادآموز خلاق تاکید کرد: با ورود به دانشگاه فرهنگیان ایلام در سال 89 مدرک کارشناسی را در رشته جامعه شناسی اخذ و به عنوان مدرس مدارس دوره راهنمایی در شهرستان های دهلران و آبدانان مشغول بکار شدم.

عسگری اظهار کرد: در کنار فعالیت های اجتماعی ، علمی و آموزشی رانندگی ماشین های سبک و سنگین ، موتورسیکلت ، ادوات کشاورزی همچون کمباین و تراکتور را نیز فرا گرفتم.

نورالدین عسگری علاوه بر امورات اداری ، علمی و فنی حرفه ای به عنوان یکی از کشاورزان موفق منطقه مطرح است و براحتی بر موتور سیکلت شخصی خود سوار شده و با استفاده از داس و سایر ابزارهای مورد نیاز علیرغم نداشتن یک دست به امر روزمره کشاورزی در زمین های خود می پردازد.

وی یکی از کاربران ماهر و کارآزموده در سیستم 'بگفای' مدارس است که بر عملکرد کارآموزان رایانه مدارس نیز نظارت فنی می کند.

این معلول با اراده آبدانانی در رشته های دو ، تنیس روی میز ، فوتبال ، کوهنوردی ، والیبال و هندبال مهارت خاصی داشته و تاکنون موفقیت هایی نیز در این رشته های ورزشی کسب کرده است.

نورالدین عسگری هم اکنون متاهل و دارای سه فرزند است.

مسوول اداره بهزیستی شهرستان آبدانان نیز در پیوند با این مسئله می گوید: نورالدین عسگری یکی از معلولان توانمند و موفقی است که با اراده ای راسخ و پشتکار وصف ناپذیر بر تمام مشکلات پیش روی خود فائق آمده و به موفقیت های فراوانی دست یافته است.

'
محمد صبوری' افزود: این مددخواه باانگیزه جمله معروف( خواستن، توانستن است) را در عمل ترجمه کرده و با غلبه بر مسائل فردی و اجتماعی به همه معلولان جامعه نشان داد که معلولیت هیچگاه محدودیت نمی آورد.

منبع:وبلاگ آبدانان نیوز

 


  • آخرین ویرایش:جمعه 18 مهر 1393
نظرات()   
   
دوشنبه 7 مهر 1393  10:57 ق.ظ

دهاتی ام،کمر و کوهسار را بلدم                   

خطوط کوه و الفبای غار را بلدم

 

کرشمه بازی آهوی چشمه را حفظم               

هنرنمایی چشمان یار را بلدم

 

سرود چشمه،برای بلوط را خواندم                 

زبان کردی فصل(1) بهار را بلدم

 

شکست شاخ زمان،با تفنگ خشم پدر              

خماندن کمر روزگار را بلدم

 

تفنگ برنوی بابابزرگ دست من است             

چگونه ماشه چکاندن،شکار را بلدم

 

صدای ساز و دهل را هنوز می شنوم               

مقام زله(2) نواز دیار را بلدم

 

شب غلامرضا خان ارکوازی(3) را                  

سرود نیمه شب آن عیار را بلدم

 

کبیرکوه،رنو،قله قله ی مانشت(4) 

ورق ورق،سند و افتخار را بلدم

 

سیاه چادر مهمان نوازی پدرم                         

اصالت کهن این تبار را بلدم

 

کتابنامه ی ایلام،امپراتورِ (5) 

تمدن و ظفر و اقتدار را بلدم

***************************************************************************************

معنای واژگان دشوار:۱-{آرایه ی تتابع اضافات}.2-{به زبان کردی:zala:فلوت{دوزله: سازی چوبی وساخته شده از دو فلوت به هم چسبیده،که کردها از آن،در رقص و پایکوبی استفاده می کنند).3-از شاعران کرد زبان ایلام}.4-{کبیرکوه:شاخه ای از رشته کوه زاگرس و طولانی ترین رشته کوه استان ایلام که از جنوب ایلام آغاز شده و تا شهرستان های آبدانان و دره شهر،امتداد میابد}.{رنو:از ارتفاعات شهر ایلام}.{مانشت:از ارتفاعات شهر ایلام}.5-{اشاره به امپراتوری ایلام باستان.

شاعر:کیومرث مرادی


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 7 مهر 1393
نظرات()   
   
دوشنبه 7 مهر 1393  10:46 ق.ظ

**تنها شعاری که همه ی شهرداری ها در جای جای شهر بر روی دیوارها و یا بر روی سطلهای زباله فقط برای جلوگیری ازریختن آن در معابر عمومی نوشته اند. فقط یک شعار نیست بلکه یک وظیفه است که شهروندان برای جلوگیری از انتشار بیماریها و هم چنین زیبا شدن چهره ی شهر باید به آن جامه ی عمل بپوشانند.**

        گفتار بالا  مقدمه ای است برای ورود به یک بحث اجتماعی آن چیزی که امروزه در محل زندگی «خانه» فقط در حد یک شعار شنیده شده است و حتی تبلیغ آنچنانی هم از آن مشاهده نمی شود .اگر متولیان امور شهری اندکی هم وقت و حوصله ی خود را صرف این امر مهم نمایند باعث می شود که درصدی از مردم به آن قکر کنند و در زیباسازی شهر خود تلاش نمایند که در جای خود موثر خواهد بود.

    همه ی ما می دانیم که زیبایی و شادی نه تنها در روح و جان انسانها  تاثیر مثبت دارند بلکه از نظر ظاهری می تواند در حد خود تاثیر بسیاری بر جای بگذارد .یعنی وقتی انسان مقید به این قضیه شد سعی می کند ظاهر خانه ، ماشین ، مغازه ، محل عبور و مرور و... را زیبا و شاد سازد.

         آنچه که امروز ، در بین مردم شهرمان مشاهده می کنیم جزء افسردگی ، خمودی . در خود فرورفتگی خبری از بشاشیت و شادابی نیست که این عوامل به نظر نگارنده معلول عوامل متعددی است که در محل زندگی و کار افراد و حتی در نوع شغل افراد وجود دارد.بطور مثال مغازه داری که از کله ی سحر تا نیمه های شب در مغازه ی خود مشتری دست به نقد آنچنانی ندارد ویا نیمی از دارایی و اجناس مغازه به نسیه رفته که با هزار بدبختی و ترشرویی و شکایت مطالبه خود را می گیرد و با پرداخت مالیات و اجاره و... در آخر ماه دست وپنجه نرم می کند . نمی تواند در زیباسازی مغازه ی خود نقشی داشته باشد ،یا راننده ای که از صبح تا شب مسافر جابجا می کند و در نهایت توان خرید مقدار کمی مایحتاج خانواده خود را ندارد. بگذریم از خریدن لوازم یدکی برای وسیله ی نقلیه خود که واقعاً کمرشکن است.باید هم حوصله نداشته باشد وقتی که در پشت ترافیک گیر می کند و شروع به بوق زدنهای ممتد می نماید که اگر نرود و ندود کلاهش پس معرکه ، دیگر جایی برای شادابی و طراوت نمی ماند.

    حال اگر کمی به خودمان فکرکنیم و ببینیم در کجا هستیم و چه وضعی داریم خودمان نیز در ایجاد این امور مقصر هستیم زیرا یا بی تفاوت هستیم و بخاطر یک سری مسائل ریز و درشت در حفظ شادابی و زیبایی محل زندگی مان نمی کوشیم و یا انتظار داریم که وظیفه نهادهای مسئول است که این کارها را برای مردم انجام دهند. در مورد اول بنده معتقدم که تا حدودی هم خودمان بی تفاوت هستیم .اگر همه ی ما با حداقل هزینه ای مثلا با کاشتن یک درخت در جلو مغازه یا رنگ آمیزی و تزئین ورودی مغازه یا چراغانی نمودن داخل مغازه یا ساخت تابلو های زیبا و یا با رعایت اصل مشتری محوری می توانیم نقشی در زیبا شدن شهرمان داشته باشیم . و اما متولیان امور شهری نیز در زیبا سازی شهر مقصرند زیرا نسبت به ایجاد فضاهای سبز ، پارکهای زیبا ، جدول کشی معابر ، کاشت وغرص درختان در خیابان ها و کوچه ها و جمع آوری زباله ها در کوچه و خیابان ها اقدام جدی به عمل نیاورده اند . بپذیریم که شهری کوچک هستیم و شهرداری هم با مشارکت مردم وهمکاری دولت اداره می شود.

لذا دلیل بر کم توجهی شهروندان نیست . همه ی ما در قبال شهر و زادگاه خود مسئولیت داریم و نباید در جهت بهسازی آن کوتاهی کنیم .به منتخبین شورای شهر جدید و هم چنین شهرداری سفارش می کنم که اگر بخواهند برنامه ها وشعارهای تبلیغاتی  خود را عملی کنند ، آنچه که آفت کار آنها می شود این است که از مردم غافل باشند و آنچه که ما در شوراهای قبلی دیدیم که در کار آنها مردم و نظرات آنها جایگاهی نداشت و از حداقل مشارکت مردم در کارهای مربوطه استفاده نمی کردند و مردم نیز اینکه اگر کار امروز را به فردا افکندند بدانند که فردا نیز فردایی دیگر دارد اینست که شهر ما نه جذابیتی برای مردم ما  دارد و نه برای تازه واردین و مسافرینی که ازمسیرهای طولانی قصد استراحت و احیاناً اطراق دارند.

 

راهکارها و پیشنهادها :

      وضعیت و سیمای کلی شهرهای دنیا از جمله ایران نشان از رشد مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و به ویژه عمرانی و کالبدی دارد. این قبیل شهرها چون متعهد به انجام خدمات متعدد و متنوع و پیچیده شد باید دارای آزادی عمل نسبی باشند. اگر متولیان امور شهری دادای تقسیم کار نباشند و وظایف هر کس معین و مشخص نباشد تنظیم و هماهنگی برنامه های آنها با مشکلات فراوانی همراه است که خود عوارض و مسائل ناشی از تداخل وظایف ، سلب مسئولیت ، کاهش نظارت بر امور شهری و . . . را به همراه دارد.بمنظوراحیای تقویت و فعال سازی زمینه های مشارکت مردمی و رشد و ارتقای توان مدیریت شهری موارد زیر پسشنهاد می گردد و انتظار می رود در تنظیم و تدوین راهبردهای توسعه ی شهری مدنظر قرار گیرند.

-تهیه طرح ها و برنامه های بهسازی و نوسازی جهت بافتهای فرسوده و فضاهای نامناسب و بلااستفاده شهری

-ایجاد زمینه ی همکاری متقابل بین برنامه ریزان،مدیران شهری و مردم که در واقع مصرف کنندگان طرح های و برنامه ها هستند.

-ارائه آموزش های لازم و کاربردی به شهروندان در راستای حفاظت و نگهداری مطلوب از امکانات و خدمات شهری و تقویت روحیه شهروند مسئولیت پذیر نه شهرنشین بی تفاوت

-فراهم سازی محیط سالم شهری،بهداشت محیط و توسعه سکونتگاههای انسانی بویژه ارتقای سطح مناطق و محلات فقیرنشین و گروههای کم درآمد شهری

-پذیرش گزارشها،نظرات و پیشنهادات شهروندان در خصوص طرحها و برنامه های توسعه

-واگذاری بخشی از امور به نهادهای مردمی و فراهم نمودن مشارکت آنها

-افزایش ضریب مشارکت مردم مستلزم ارائه خدمات و توجه عملی مدیران و دست اندرکاران شهری به نگرش ها و خواسته های منطقی و عقلانی شهروندان است.و زمانی مردم برای کمک به مدیران و برنامه ریزان شهری رغبت و شوق چشمگیری از خود نشان می دهند که از مواهب،امکانات و خدمات شهری بنحو مطلوب برخوردار شوند.

*به قلم استاد علی نوری*

 


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 7 مهر 1393
نظرات()   
   

مسوول گروه کوهنوردی بنار آبدانان گفت: کوهنوردان این گروه به قله سبلان در استان اردبیل صعود کردند.

 

'محمد حیدری' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: گروه کوهنوردی بنار متشکل از آقایان داریوش رحمتی، اسدالله احمدی، سعید درویشی، محمد حیدری و بهمن غلامی در مدت دو روز قله 3811 متری را فتح و پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر فراز کوه سترگ سبلان به اهتزاز درآوردند.

وی افزود: این صعود به منظور تجلیل از نام و یاد شهیدان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و با همکاری و دانشگاه پیام نور استان ایلام انجام گرفت.

مسوول گروه کوهنوردی بنار آبدانان ادامه داد: این گروه تاکنون توانسته است کوه های سبلان اردبیل، دماوند تهران، اشتران کوه لرستان ، شیرکوه یزد، دنا بویر احمد، قلم کوه مازندران، زردکوه چهار محال و بختیاری و پراو کرمانشاه را فتح کنند.


  • آخرین ویرایش:جمعه 4 مهر 1393
نظرات()