تبلیغات
وبلاگ دانشجویان آبدانان - خودکشی چرا؟!!!!!!!
پنجشنبه 15 تیر 1391  11:35 ب.ظخودکشی چرا؟!!

آورده اند كه در پهنه گیتی مرغكی است، كه تنها یكبار در زندگی خویش آوازمی خواند. آوازی دل نشین تر از آواز هر مخلوق دیگری در گستره خاك. از آن دم كه ترك آشیانه می گوید، خاربنی را می جوید و تا بدان دست نیابد، هرگز آرام نمی گیرد. چون آن را یافت، در میان شاخسار تیز و گزنده آن می نشیند و می خواند، خود را بر فراز تیزترین و بلندترین شاخه خار مصلوب می كند و بلندآواتر از بلبل و چكاوك نغمه سرایی می كند، نغمه ای آسمانی به بهای زندگی، آنگاه تمامی جهان در سكوت فرو می رود و بدان گوش می سپارد..قرنهاست، مرغكانی این چنین بی صدا، خود را مصلوب می كنند و در این خاموشی مرگبار و سوزان، بلندترین، فریادها را سرمی دهند، مرغكانی كه می توانستند، بهترینها را برای جوجه هایشان به ارمغان آورند. چكاوكانی كه گرمترین و نرمترین دانه ها را در دهان جگرگوشه هایشان بگذارند و مهربانترین پرها را به روی تن لرزان جوجه هایشان بگسترانند، اما، گاهی خارهای بی اعتمادی، نابرابری، فقر و باور پلید، آنچنان در تن و جان لطیف و نحیف این مرغان معصوم فرو می رود كه، هیچگاه آن، كوچكان لرزان، نغمه سرایی و آغوش گرم آنان را احساس نخواهند كرد. ایلام، در غرب ایران، از این پرندگان خارزار، بسیار به خود دیده است. این منطقه، با داشتن نرخ بالای خودكشی...
برای مطالعه متن کامل این نوشته به ادامه مطلب بروید...

ادامه . . .

ایلام، در غرب ایران، از این پرندگان خارزار، بسیار به خود دیده است. این منطقه، با داشتن نرخ بالای خودكشی، با معضلی روبرو شده است كه همگی درحل آن عاجزند. شاید، در انتظار زمانی هستند كه همچون مجارستان در هر منزلی، مددكاری بگمارند، تا نرخ خودكشی، كاهش یابد!!مسئله‌ی خودکشی و بخصوص خودسوزی رو به افزایش است و هر روزه شاهد تیتر روزنامه‌ها و یا نشریاتی که حاوی اخباری در مورد خودسوزی و خودکشی است، هستیم. این امر متأسفانه رو به افزایش است و صد افسوس که از طرف هیچ کس هیچ اقدامی مبنی بر جلوگیری از این واقعه صورت نمی‌گیرد.
بارها و بارها تحقیقات، گزارشات، مقاله و نوشته‌هایی در این مورد به رشته‌ی تحریر درآمده است و نویسندگان و محققان زیادی عمق این فاجعه را به نگارش درآورده‌اند، اما متأسفانه هنوز هیچ راه حلی برای جلوگیری از این امر پیدا نشده است. چرا؟ واقعاً چرا مسئله‌ای به این مهمی از دید مسئولان و بخصوص خانواده‌ها دور مانده است؟
با سر زدن به بخش سوختگی بیمارستانها و دیدن بیماران این بخش می‌توان به عمق فاجعه‌ای که توسط خانواده‌های این افراد رخ می‌دهد، پی برد.
چرا؟ واقعاً چرا باید تعصبات و نوع رفتار گذشتگان ما بر زندگی امروزه ما تأثیر گذاشته و چنین صحنه‌های دلخراشی را به وجود آورد؟ چه کسانی را باید مقصر دانست؟ خانواده یا جامعه؟ هر کدام از این دو می‌تواند تأثیراتی بر فرد داشته باشد و به نوعی در این امر دخیل باشند.

شاید در میان مشکلات ریز و درشت اجتماعی در ایران، مثل اعتیاد و فحشا و طلاق، خودکشی رقم چندان چشمگیری نداشته باشد اما این معضل وجود دارد و آمار خودکشی در بین زنان و جوانان ایران رو به افزایش است.
ایران سومین کشور جهان است که در آن آمار خودکشی زنان افزایش می‌یابد و در حال پیشی گرفتن از آمار خودکشی مردان است.

بررسی‌های استانی نشان می‌دهد که استان ایلام بالاترین آمار خودکشی و استان سمنان پایین‌ترین شاخص خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

پروین بختیارنژاد، نویسنده کتاب "زنان خودسوخته"- که در سال ۱۳۸۲ در تهران منتشر شد- در مورد آمار خودسوزی زنان در استان‌های مختلف ایران چنین می‌گوید: «در حال حاضر استان ایلام ، لرستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه بیشترین آمارخودکشی  را دارند.

به اعتقاد بختیارنژاد موانع قانونی بر سر راه زنان برای حل مشکلاتشان یکی از علل روی‌آوری آنان به خودکشی است:
«زمانی که زنان نمی‌توانند مشکلات حقوقی خودشان را حداقل از طریق قانون حل بکنند و همین‌طور خانواده و فرهنگ آن جامعه بهیچ‌وجه پذیرای آن نیست که اگر زنی نتوانست با همسرش زندگی بکند، با کسب حقوق قانونی خودش بتواند در کنار خانواده‌ی پدری خودش زندگی بکند، آنها راهی جز این مسئله ندارند. راهی ندارند و متاسفانه دچار جنون‌های مقطعی می‌شوند و دست به خودسوزی می‌زنند».
این روزنامه‌نگار و پژوهشگر همچنین به جنگ ایران و عراق اشاره می‌کند و می‌گوید استان‌هایی که آمار بالای خودکشی را دارند اکثرا استان‌های مرزی بوده و مناطقی هستند که ۸ سال درگیر جنگ بوده‌اند. به عقیده بختیارنژاد افسردگی‌های بعد از جنگ می‌تواند یکی دیگر از علل روی‌آوری اهالی این مناطق به خودکشی باشد.

فتح الله محمدیان كارشناس ارشد روانشناسی بالینی می گوید: «از نظر روانی، خودكشی یك مشكل عمده بهداشتی است. آمارهای سازمان جهانی بهداشت، نشان می دهد، سالانه، حدود چهارصدهزارنفر در سراسر جهان خودكشی موفق دارند، (یعنی خودكشی كه به مرگ فرد خودكش منتهی شود.)» محمدیان در این زمینه می افزاید: «عوامل زمینه ساز برای به وجود آمدن انگیزه خودكشی را باید در فقر فرهنگی، شرایط اقلیمی، بی سوادی، مهاجرتهای بی رویه، تعداد زیاد خانواده و ساختار نامناسب آن، فقر اقتصادی، محدودیت ها و كنترل بیش از حد اجتماعی، آداب و رسوم و باورهای غلط، كاهش مشغولیت بعد از جنگ و فقدان سرگرمی های معقول زندگی در تعامل با ویژگی زنان در معرض خطر جست وجو كرد.»
ازدواج، اشتغال و وضعیت مطلوب اجتماعی از جمله راههایی است كه به طور قابل ملاحظه ای ازخطر خودكشی می كاهد. در حالی كه تزلزل در این عوامل و بویژه نزول وضعیت اجتماعی نیز خطر خودكشی را بالا می برد.

آمار خودكشی در استان ایلام از سال۶۸ تاكنون سیر صعودی طی كرده است و شایع ترین روش ها به ترتیب خودسوزی، مصرف سموم و به دارآویختگی است. بیشترین تلفات نیز بین زنان ۳۰ـ۱۵ساله با میزان تحصیلات كم سواد یا بی سواد بوده است.

پائولو كوئیلو در رمانی درباره شیفتگی و جنون می نویسد: «آگاهی از مرگ، ما را تشویق می كند، تا شدیدتر زندگی كنیم.» به همین دلیل است كه هنگام جنگ، آنگاه كه مردم ارزش جان خود را بیشتر از سایر مواقع می دانستند، آمار خودكشی در حد صفر بوده است و با وجود تمام شداید و سختی ها و زندگی در زیر چادر، هشت سال سرگردانی در كوهها، بدون هیچ امكانات رفاهی، هرگز فكر خودكشی هم به ذهن آنان خطور نكرده بود. اما به واسطه آسیب پذیری و بروز عواطف و غلیان احساسات در قشر زنان مهمترین و پرتعدادترین آسیب دیدگان را اینان تشكیل دادند. تحقیقات، نشان داده است، كه فشارهای وارده بر زنان بیشتر ناشی از بیكاری، مشكلات تحصیلی، اختلافات خانوادگی، ازدواجهای تحمیلی، تهمت های ناموسی، روابط نامشروع و ترس ازمجازاتهای عرفی بوده است. باوجود این فشارها، در محیط اجتماعی بسته ایلام، خودكشی برای این قشر از زنان تنها راه حل ودر واقع تنها راه فرار از بازخواست های اجتماعی، پیگردهای عوام و رفتارهای شدیداً كنجكاوانه نزدیكان است.

دهگانپور (کارشناس روانشناسی) درخصوص وضعیت اجتماعی مناطقی که بیشترین آمار خودسوزی را دارند می گوید : در این مناطق ( غرب کشور ) جامعه ظاهرا شهری شده است اما زیر ساختهای آن همچنان قومی و قبیله یی باقی مانده است . زیر ساخت هایی که با توسعه اجتماعی همخوانی ندارند در نتیجه قشر جوان جامعه با تعارض مواجه می شود . عناصر فرهنگی کهنه و متحجرانه این زیر ساخت ها حتی خودکشی را به این جوانان تحمیل می کنند ، مثلا تا گفته شود (( دخترت با فلانی دیده شده ؟ )) پدر یا برادر دختر ضمن تنبیه به او می گویند (( خودت را تا صبح می کشی )) .

این کارشناس روانشناسی در ادامه می گوید : عدم توسعه متعادل در مناطق غرب بویژه ایلام ، زمینه این قبیل حوادث را فراهم کرده است .

ما از حقوق زنان حرف می زنیم ، شعار می دهیم ، و در رسانه های خود حضور آنان را منعکس می کنیم ، اما این وضعیت بطور کامل در کشور حاکم نیست ، در بسیاری از مناطق فشارهای سنتی همچنان رواج دارند ، برای همین زمانی که جوان تحت تاثیر این شعارها عمل می کند از سوی این سنت ها ی کهنه سرکوب می شود . کارشناس امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی درباره راهکارها و برنامه های پیشگیرنده در این خصوص می گوید : نمی توان یکشبه عناصر کهنه و متحجر فرهنگی مربوط به دوره پدر سالاری را از بین برد و یک پدربزرگ را عوض کرد تا مثل نوه خود فکر کند ، نیاز به برنامه ریزی های گسترده دارد باید فرهنگ جدید را به اشکال مختلف آموزش داد و جو موجود را باز کرد.

وی درادامه می گوید : وقتی در محیطی خودکشی روی می دهد نباید افراد دیگر آن محیط را به حال خود رها کرد این محیط را باید زیرنظرگرفت و با ارایه خدمات مددکاری و روانپزشکی از بروز پیامدهای بعدی جلوگیری کرد ، اما این مراقبت ها صورت نمی گیرد حتی فردی که خودکشی کرده پس از یکسری خدمات صرفا پزشکی به حال خود رها می شود ، در حالی که بیش از یک سوم این افراد دوباره خودکشی می کنند .

تا همین اواخر بحث خودسوزی تنها به مناطق غرب کشور خلاصه می شد ، اما اخبار مربوط به استان های قزوین ، مازندران و فارس نشان می دهد که باید این پدیده را به شکل جدی در مناطق مختلف کشورریشه یابی کرد . اخباری که بیانگر کاهش سن خودسوزی و افزایش موارد آن است ، متاسفانه به دلیل محافظه کاری های اجتماعی آمار و اطلاعات دقیقی از خودسوزی زنان دردست نیست ، تحقیقات انجام گرفته نیز منطقه یی و استانی بوده و عملا آماردقیقی از نرخ خودکشی و خودسوزی درکل کشور ارایه نمی دهند . با این حال در بیشتر این تحقیقات اختلاف ها و کشمکش های خانوادگی ، فقر ، ازدواج تحمیلی ، اعتیاد ، تشدید فشارهای سنتی بر زنان به عنوان عوامل خودسوزی افراد درنظر گرفته شده است . آمارهای منطقه یی نشان می دهد که خودسوزی درسالهای اخیرافزایش یافته است . به عنوان نمونه در استان ایلام آمار خودسوزی ۱۴ درصد در ،صد هزار نفردرسال ۷۵ به ۲۹ درصد در صد هزار نفر در سال ۸۰ رسیده است . درهمین سال آمار استان کرمانشاه ۳۱ درصد و همدان ۲۸ درصد در صد هزار نفر گزارش شده است .

در این نوشتار مختصصر گزارشی از عوامل بروز خودکشی را از نظر گذراندیم ،کاش می توانستیم با توجه به منابع و ثروتی که در اختیار این ملت است بتوانیم شاهد روزی باشیم  که همه در کنار هم خوش و خرم سرشار از عشق،و امید به آینده زندگی کنیم.

مهربانتر از همیشه، از تو مینویسم، تو که رفتی مرغان عشق ترانه خواندند و نی لبکها پرسوزتر از همیشه از جدایی گفتند ، ای عزیزترین: کاش بودی و قلبم را با مهر سرشارت جان میدادی...

منابع:

کتاب "زنان خودسوخته"- پروین بختیارنژاد

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

 پایگاه اینترنتی خانواده ما

 

 


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 15 تیر 1391
نظرات()   
   
anonymous std testing
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:38 ق.ظ
من بلافاصله وبلاگ می نویسم و ​​به طور جدی از مطالب شما قدردانی می کنم.
این مقاله منافع من را به خود جلب کرده است. من قصد دارم به وب سایت شما نشانه گذاری کنم و یک بار در هفته اطلاعات جدیدی را در نظر بگیرم.
من برای خوراک شما نیز انتخاب شدم
cheap phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 10:52 ق.ظ
بیشتر بنویسید، این همه چیزی است که باید بگویم. عینا،
به نظر میرسد که شما بر روی ویدیوی خود تاکید دارید
نقطه. شما به وضوح می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید، چرا اطلاعات خود را فقط در هنگام ارسال فیلم ها به سایت خود دور می کنید
می تواند به ما چیزی روشنگر برای خواندن بدهد؟
std clinics near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 07:35 ق.ظ
من فکر می کنم این یکی از مهم ترین اطلاعات برای من است.

و من خوشحالم خواندن مقاله شما. اما می خواهم به تعداد کمی اشاره کنم
چیزهای عمومی، سبک سایت فوق العاده است، مقالات واقعا عالی است:
D. کار خوب، سلام
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:51 ق.ظ
سلام، من احساس می کنم که متوجه شدم شما از وبلاگ من بازدید کرده اید، بنابراین من برای بازگشت به میل خود آمده ام. من تلاش می کنم برای پیدا کردن چیزهایی برای بهبود وب سایت من!
از بعضی از مفاهیم خود استفاده کنید!!
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:12 ق.ظ
چرا بینندگان هنوز برای خواندن روزنامه ها استفاده می کنند زمانی که در این دنیای تکنولوژیکی همه چیز در وب قابل دسترسی است؟
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:17 ب.ظ
Hello to every one, the contents present at this website
are really awesome for people experience, well,
keep up the good work fellows.
Bernard
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:13 ب.ظ
Hi to every one, the contents existing at this site are actually amazing for
people knowledge, well, keep up the good work fellows.
std testing at home
یکشنبه 4 تیر 1396 10:36 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آیا نه
نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی
که. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق و
یک خواهد را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
Helen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:29 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well as
with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you
customize it yourself? Anyway keep up the nice quality
writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.
easterstutesman.hatenablog.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:37 ق.ظ
Thanks for finally writing about >وبلاگ دانشجویان آبدانان -
خودکشی چرا؟!!!!!!! <Liked it!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 03:39 ب.ظ
When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments
are added- checkbox and from now on whenever
a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.

Perhaps there is a way you can remove me from that service?

Thank you!
سپیده
سه شنبه 19 اسفند 1393 12:39 ب.ظ
هرگز باور نداشته وندارم که خودکشی آخرین راه.همیشه یه راه بجز مرگ وجود داره...
کاوه جوشکار
جمعه 3 خرداد 1392 10:58 ب.ظ
بازم یه نفر دیگه خودکشی کرد-از انجیره
قانون
یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 05:07 ب.ظ
همان بهتر که همه بمیریم . مردم ابدانان فقط کفر کردن بلدن
یه دختراز همین شهر
سه شنبه 29 اسفند 1391 02:02 ب.ظ
آبدانان هیچ امکانات رفاهی نداره....هیچ تنوع و جذابیتی در این شهر نیست....اینجا هیچ هیجانی وجود نداره....روزهاتکراری وسرد ...و همین طورشبهاش...که واقعا آدم حس میکنه آبدانان شهر مردگانه....من که دخترم اگه یه روز دلم بگیره باید چیکار کنم؟؟؟کجا برم؟؟پارک قرق شده شهر؟؟که هرکی اونجا بره کلی حرف پشتشه؟؟ و مگه آدم چقدر زنده است؟؟؟مادرها و دختران این شهر بهترین سالهای عمرشون رو گوشه خونه میگذرونن....و تنها نقطه عطف زندگی دخترها چی میتونه باشه جز ازدواج...اطمین دارم هزار سال هم که بگذره آبدانان همین میمونه که هست....من شدیدا درس میخونم که ارشد قبول شم و از اینجا برم...من تانیمه شب بیدارم ودرس میخونم ...فقط میخوام بهترین سالهای عمرم رو بین دوتا کوه نگذرونم...یادمه یکی از دوستای دوران دانشگاهم که آبدانان اومده بود بهم گفت چرا اینقد غروبهای شهرتون دلگیر ونفس گیره...حداقل 80درصد زنای این شهر افسرده هستن...اینجا واقعا شهر مردگانه...بنظرم خودکشی نتیجه ی طبیعی این اوضاع بهم ریختهاس...واسه زلزله تبریز مسولین گروه ای تخصصی روانشناسی میفرستادن اونجا...هیچ کس به فکر ما نیست ...به فکر ما که بیشترین آمار خودکشی کشور رو داریم....همه مارو فراموش کردن...لطفا نظر بدید...
ناصر
سه شنبه 22 اسفند 1391 12:16 ق.ظ
به نام خدای یکتا
خدمت دانشجویان عزیر شهرستان آبدانان وهمه اهل علم وادب ،هویت وشناسنامه دانشگاه آزاد اسلامی آبدانان از چه زمانی شکل گرفته وتولد پیدا کرده ،پدر معنوی یعنی راه انداز واولین رئیس ان چه کسی است ؟از چه تاریخی افتتاح شد ،راه انداز آن چه مصاحبه ای انجام داد؟موافقت اصولی آن از وزارت علوم چه کسی اخذ کرد ؟با چند رشته شروع کرد وتا چند رشته رساند؟کارگاه ایجاد شده چه بود ،سایت ثبت نام اینترنتی و پی گیری 11هکتار زمین وخرید ساختمان هتل تا کجا پیش رفت ،اگر صداقت در کار دارید به سراغ پدر معنوی دانشگاه آزاد اسلامی آبدانان بروید و تانا گفته های دلش را منعکس کنید ؟
یه دوستR.P
پنجشنبه 5 بهمن 1391 06:32 ب.ظ
دوست دارم
زانکو دوست اسد
پنجشنبه 5 بهمن 1391 06:31 ب.ظ
به نظر من آبدانان باید با خاک یکسان کرد
پاسخ مجتبی چابک : جرا دوست عزیز؟
خودکش...
دوشنبه 6 آذر 1391 01:32 ق.ظ
مهمترین مسئله دوری از معنویات و اعتقاد و عدم توکل به خدوند متعال ، نا امیدی از فضل پروردگار و نبود علمای دینی خودساخته که بتوانند تاثیرگذار باشند است.
خود کش...
دوشنبه 6 آذر 1391 01:31 ق.ظ
مهمترین مسئله دوری از معنویات و اعتقاد و عدم توکل به خدوند متعال ، نا امیدی از فضل پروردگار و نبود علمای دینی خودساخته که بتوانند تاثیرگذار باشند است.
اویندار هزاردر
دوشنبه 6 آذر 1391 01:29 ق.ظ
سلام
درود بر سپهر و نظرش ...

راهرو گرصد هنر دارد توکل بایدش..

بای مشتبا چو سوز
کورررررردم
چهارشنبه 26 مهر 1391 03:46 ب.ظ
سلااااااااااام
به نظر من مهمترین عامل خودکشی تو استان مااااااااا شوهر نکردن دخترامونه ببینید چقد دخترای ما کمبود دارن که به خااااطر شوهر خودکشی می کنن واقعا که
شاید هم حق داشته باشن چون اون جور که بخوان تو زندگی خوشبخت نشدن به خاطر همینه که به هر بی سرو پایی جواب بله رو میدن و بعد بدبختی
و پسرای استان هم مهمترین عامل خوکشیشون کمبود محبته
barselona
جمعه 6 مرداد 1391 02:23 ب.ظ
هرچه روح به خدا نزدیکترباشد؛مشکلات وانحراف آن کمتراست؛سلام به هموطن نمیدونم؛مطالبو قشنگ بخون؛مانگفتیم شماکافرین قضاوت فقط برازنده خداست وبس حتی خودش بعدازمرگ ما؛ماروقضاوت میکنه؛بنده خوزستانیم؛لرهستم؛بسیاربه آداب ورسوم مردم ایلام ولرستان علاقه مندم ؛اتفاقا قراربود زادگاهم به آبدانان تغیر کنه که نشدمردم آبدانان رو هم خیلی دوست میدارم؛بنده گفتم کسی که خدارو فراموش کنه داره ازشیطان پیروی میکنه که خدا نمیپسنده‏>‏‏>صرفا جهت اطلاع؛ارادتمند همه بچه های کرد ولر در اودانان؛یاعلی هموطن
نیمیدونم
دوشنبه 2 مرداد 1391 10:59 ب.ظ
قربون اون زندگی کردنت توی شهرهای بزرگ یعنی با این حساب که شما میگین آدمای شهرای بزرگ همه سرشار از معنویت هستن و ما آبدانانی ها کافریم دیگه...آره؟؟؟؟ درضمن تو را به جان هرکی که دوستش دارین کمتر خودتونو با خوزستانی ها مقایسه کنیم احترامشون سر جاش ولی بخدا دوستام توی شهرای دیگه همش ازم میپرسن خوزستان چی داره یا کجاست یا کی هستن که همش خودتونو یا اونا مقایسه میکنید...تازه گاهی اوقات دیدم طرف میره یه جای غریب قبل از اینکه بگه بچه ی آبدانانه ایلام هستم زودی میگه خوزستانی هستم...زشته بخدا نکنید از این کارا....ببخشید که به حاشیه رفتم ولی با وجود این خوزستان گفتنا میطلبه....
از ابدانان
دوشنبه 2 مرداد 1391 01:09 ق.ظ
سلام دوستان خدا قوت.توسط ما لینک شدید .اگر مایلید ما رو لینک کنید .
CHZENAK.COM
شنبه 31 تیر 1391 03:25 ب.ظ
سلام،به نظرمن عامل بیشترخودكشی ها ناشی ازفقرفرهنگی نه فقرمالی،ماكمبودشادی داریم،ابدانان بن بست،بیكاری،نبودمحیط تفریحی،انتظارات بی جا وخیلی مسائل دیگه باعث ناامیدیه كه اخرش منجربه خودكشی میشه
barselona
شنبه 24 تیر 1391 10:23 ب.ظ
اشکبوس خان...چرا الکی قضاوت میکنی ...یه جوری میگی انگار همه خوزستانی بقول شما رویایی زندگی میکنن...نخیر اشتباه نکن من خودمو خانوادم زندگیمونو از صفر شروع کردیم طعم نداریم کشیدم...الان هم خانواده موفقی دارم...همش به خاطر تلاش وتوکل به خداوندم هستش...خوزستانیم ،داریم ،که نون شبم نداشته باشه...زندگیشونم سخته ولی کم گیر میاد خودکشی کنند...قبول دارم...حتی حضرت علی (ع) هم فرمودن فقر دیوار به دیوار کفره....ولی بازم باید برا زندگیت تلاش کنی.....مگه تو اهواز زندگی نمیکنی خب من خوزستانیم فقیر نداره بدبخت نداره...پیرمرد پیرزن واسه نون شبشون تلاش نمیکنن...این حرفارو قبول ندارم...از تو حرکت از خدا برکت...جوونایه ما تن پرورم شدن....بیکاری هست همه جا هست..ولی خب طرف شما زمین آباد زیاد داره چرا کشاورزی نمیکنن..حتما باید رئیس ومعاون شن...یه مرد ترکی از آذربایجان شرقی اومد اینجا زمینایه خوزستانو دید گفتش چرا شما سالی یکبار فقط برا گندم از این زمینا استفاده میکنین..اگه این زمینا پیشه ما بود در سال چند بار زیر کشت میرفت..فکر تلاش توکل...هادی ساعی ثروتمند بود؟نه تو نونوایی کار میکرد ،سرپرست خونه بود خونه پدریش، سر راهم میرفت باشگاه توکل به خدا داشت شد هادی ساعی...نگو این حرفارو رگ لریم وحشتناک تحریک شد....یا علی
اشکبوس
جمعه 23 تیر 1391 11:16 ب.ظ
من نمی دونم سپهرخان ودیگران حتما در رؤیا به سر می برند.
بخاطر این همه مشکلات اگه مردم آبدانان
دسته جمعی خودکشی کنند نباید تعجب کرد.
آبدانانی مقیم اهواز
اناران نیوز
یکشنبه 18 تیر 1391 01:50 ب.ظ
سلام ماموستا گیان
با موضوع ((ماسبذان)) به روزم
منتظرم
mohamad
یکشنبه 18 تیر 1391 10:09 ق.ظ
مطلب خیلی قشنگی بود، لذت بردمممممممممم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30