تبلیغات
وبلاگ دانشجویان آبدانان - خودکشی چرا؟!!!!!!!
پنجشنبه 15 تیر 1391  11:35 ب.ظخودکشی چرا؟!!

آورده اند كه در پهنه گیتی مرغكی است، كه تنها یكبار در زندگی خویش آوازمی خواند. آوازی دل نشین تر از آواز هر مخلوق دیگری در گستره خاك. از آن دم كه ترك آشیانه می گوید، خاربنی را می جوید و تا بدان دست نیابد، هرگز آرام نمی گیرد. چون آن را یافت، در میان شاخسار تیز و گزنده آن می نشیند و می خواند، خود را بر فراز تیزترین و بلندترین شاخه خار مصلوب می كند و بلندآواتر از بلبل و چكاوك نغمه سرایی می كند، نغمه ای آسمانی به بهای زندگی، آنگاه تمامی جهان در سكوت فرو می رود و بدان گوش می سپارد..قرنهاست، مرغكانی این چنین بی صدا، خود را مصلوب می كنند و در این خاموشی مرگبار و سوزان، بلندترین، فریادها را سرمی دهند، مرغكانی كه می توانستند، بهترینها را برای جوجه هایشان به ارمغان آورند. چكاوكانی كه گرمترین و نرمترین دانه ها را در دهان جگرگوشه هایشان بگذارند و مهربانترین پرها را به روی تن لرزان جوجه هایشان بگسترانند، اما، گاهی خارهای بی اعتمادی، نابرابری، فقر و باور پلید، آنچنان در تن و جان لطیف و نحیف این مرغان معصوم فرو می رود كه، هیچگاه آن، كوچكان لرزان، نغمه سرایی و آغوش گرم آنان را احساس نخواهند كرد. ایلام، در غرب ایران، از این پرندگان خارزار، بسیار به خود دیده است. این منطقه، با داشتن نرخ بالای خودكشی...
برای مطالعه متن کامل این نوشته به ادامه مطلب بروید...

ادامه . . .

ایلام، در غرب ایران، از این پرندگان خارزار، بسیار به خود دیده است. این منطقه، با داشتن نرخ بالای خودكشی، با معضلی روبرو شده است كه همگی درحل آن عاجزند. شاید، در انتظار زمانی هستند كه همچون مجارستان در هر منزلی، مددكاری بگمارند، تا نرخ خودكشی، كاهش یابد!!مسئله‌ی خودکشی و بخصوص خودسوزی رو به افزایش است و هر روزه شاهد تیتر روزنامه‌ها و یا نشریاتی که حاوی اخباری در مورد خودسوزی و خودکشی است، هستیم. این امر متأسفانه رو به افزایش است و صد افسوس که از طرف هیچ کس هیچ اقدامی مبنی بر جلوگیری از این واقعه صورت نمی‌گیرد.
بارها و بارها تحقیقات، گزارشات، مقاله و نوشته‌هایی در این مورد به رشته‌ی تحریر درآمده است و نویسندگان و محققان زیادی عمق این فاجعه را به نگارش درآورده‌اند، اما متأسفانه هنوز هیچ راه حلی برای جلوگیری از این امر پیدا نشده است. چرا؟ واقعاً چرا مسئله‌ای به این مهمی از دید مسئولان و بخصوص خانواده‌ها دور مانده است؟
با سر زدن به بخش سوختگی بیمارستانها و دیدن بیماران این بخش می‌توان به عمق فاجعه‌ای که توسط خانواده‌های این افراد رخ می‌دهد، پی برد.
چرا؟ واقعاً چرا باید تعصبات و نوع رفتار گذشتگان ما بر زندگی امروزه ما تأثیر گذاشته و چنین صحنه‌های دلخراشی را به وجود آورد؟ چه کسانی را باید مقصر دانست؟ خانواده یا جامعه؟ هر کدام از این دو می‌تواند تأثیراتی بر فرد داشته باشد و به نوعی در این امر دخیل باشند.

شاید در میان مشکلات ریز و درشت اجتماعی در ایران، مثل اعتیاد و فحشا و طلاق، خودکشی رقم چندان چشمگیری نداشته باشد اما این معضل وجود دارد و آمار خودکشی در بین زنان و جوانان ایران رو به افزایش است.
ایران سومین کشور جهان است که در آن آمار خودکشی زنان افزایش می‌یابد و در حال پیشی گرفتن از آمار خودکشی مردان است.

بررسی‌های استانی نشان می‌دهد که استان ایلام بالاترین آمار خودکشی و استان سمنان پایین‌ترین شاخص خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

پروین بختیارنژاد، نویسنده کتاب "زنان خودسوخته"- که در سال ۱۳۸۲ در تهران منتشر شد- در مورد آمار خودسوزی زنان در استان‌های مختلف ایران چنین می‌گوید: «در حال حاضر استان ایلام ، لرستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه بیشترین آمارخودکشی  را دارند.

به اعتقاد بختیارنژاد موانع قانونی بر سر راه زنان برای حل مشکلاتشان یکی از علل روی‌آوری آنان به خودکشی است:
«زمانی که زنان نمی‌توانند مشکلات حقوقی خودشان را حداقل از طریق قانون حل بکنند و همین‌طور خانواده و فرهنگ آن جامعه بهیچ‌وجه پذیرای آن نیست که اگر زنی نتوانست با همسرش زندگی بکند، با کسب حقوق قانونی خودش بتواند در کنار خانواده‌ی پدری خودش زندگی بکند، آنها راهی جز این مسئله ندارند. راهی ندارند و متاسفانه دچار جنون‌های مقطعی می‌شوند و دست به خودسوزی می‌زنند».
این روزنامه‌نگار و پژوهشگر همچنین به جنگ ایران و عراق اشاره می‌کند و می‌گوید استان‌هایی که آمار بالای خودکشی را دارند اکثرا استان‌های مرزی بوده و مناطقی هستند که ۸ سال درگیر جنگ بوده‌اند. به عقیده بختیارنژاد افسردگی‌های بعد از جنگ می‌تواند یکی دیگر از علل روی‌آوری اهالی این مناطق به خودکشی باشد.

فتح الله محمدیان كارشناس ارشد روانشناسی بالینی می گوید: «از نظر روانی، خودكشی یك مشكل عمده بهداشتی است. آمارهای سازمان جهانی بهداشت، نشان می دهد، سالانه، حدود چهارصدهزارنفر در سراسر جهان خودكشی موفق دارند، (یعنی خودكشی كه به مرگ فرد خودكش منتهی شود.)» محمدیان در این زمینه می افزاید: «عوامل زمینه ساز برای به وجود آمدن انگیزه خودكشی را باید در فقر فرهنگی، شرایط اقلیمی، بی سوادی، مهاجرتهای بی رویه، تعداد زیاد خانواده و ساختار نامناسب آن، فقر اقتصادی، محدودیت ها و كنترل بیش از حد اجتماعی، آداب و رسوم و باورهای غلط، كاهش مشغولیت بعد از جنگ و فقدان سرگرمی های معقول زندگی در تعامل با ویژگی زنان در معرض خطر جست وجو كرد.»
ازدواج، اشتغال و وضعیت مطلوب اجتماعی از جمله راههایی است كه به طور قابل ملاحظه ای ازخطر خودكشی می كاهد. در حالی كه تزلزل در این عوامل و بویژه نزول وضعیت اجتماعی نیز خطر خودكشی را بالا می برد.

آمار خودكشی در استان ایلام از سال۶۸ تاكنون سیر صعودی طی كرده است و شایع ترین روش ها به ترتیب خودسوزی، مصرف سموم و به دارآویختگی است. بیشترین تلفات نیز بین زنان ۳۰ـ۱۵ساله با میزان تحصیلات كم سواد یا بی سواد بوده است.

پائولو كوئیلو در رمانی درباره شیفتگی و جنون می نویسد: «آگاهی از مرگ، ما را تشویق می كند، تا شدیدتر زندگی كنیم.» به همین دلیل است كه هنگام جنگ، آنگاه كه مردم ارزش جان خود را بیشتر از سایر مواقع می دانستند، آمار خودكشی در حد صفر بوده است و با وجود تمام شداید و سختی ها و زندگی در زیر چادر، هشت سال سرگردانی در كوهها، بدون هیچ امكانات رفاهی، هرگز فكر خودكشی هم به ذهن آنان خطور نكرده بود. اما به واسطه آسیب پذیری و بروز عواطف و غلیان احساسات در قشر زنان مهمترین و پرتعدادترین آسیب دیدگان را اینان تشكیل دادند. تحقیقات، نشان داده است، كه فشارهای وارده بر زنان بیشتر ناشی از بیكاری، مشكلات تحصیلی، اختلافات خانوادگی، ازدواجهای تحمیلی، تهمت های ناموسی، روابط نامشروع و ترس ازمجازاتهای عرفی بوده است. باوجود این فشارها، در محیط اجتماعی بسته ایلام، خودكشی برای این قشر از زنان تنها راه حل ودر واقع تنها راه فرار از بازخواست های اجتماعی، پیگردهای عوام و رفتارهای شدیداً كنجكاوانه نزدیكان است.

دهگانپور (کارشناس روانشناسی) درخصوص وضعیت اجتماعی مناطقی که بیشترین آمار خودسوزی را دارند می گوید : در این مناطق ( غرب کشور ) جامعه ظاهرا شهری شده است اما زیر ساختهای آن همچنان قومی و قبیله یی باقی مانده است . زیر ساخت هایی که با توسعه اجتماعی همخوانی ندارند در نتیجه قشر جوان جامعه با تعارض مواجه می شود . عناصر فرهنگی کهنه و متحجرانه این زیر ساخت ها حتی خودکشی را به این جوانان تحمیل می کنند ، مثلا تا گفته شود (( دخترت با فلانی دیده شده ؟ )) پدر یا برادر دختر ضمن تنبیه به او می گویند (( خودت را تا صبح می کشی )) .

این کارشناس روانشناسی در ادامه می گوید : عدم توسعه متعادل در مناطق غرب بویژه ایلام ، زمینه این قبیل حوادث را فراهم کرده است .

ما از حقوق زنان حرف می زنیم ، شعار می دهیم ، و در رسانه های خود حضور آنان را منعکس می کنیم ، اما این وضعیت بطور کامل در کشور حاکم نیست ، در بسیاری از مناطق فشارهای سنتی همچنان رواج دارند ، برای همین زمانی که جوان تحت تاثیر این شعارها عمل می کند از سوی این سنت ها ی کهنه سرکوب می شود . کارشناس امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی درباره راهکارها و برنامه های پیشگیرنده در این خصوص می گوید : نمی توان یکشبه عناصر کهنه و متحجر فرهنگی مربوط به دوره پدر سالاری را از بین برد و یک پدربزرگ را عوض کرد تا مثل نوه خود فکر کند ، نیاز به برنامه ریزی های گسترده دارد باید فرهنگ جدید را به اشکال مختلف آموزش داد و جو موجود را باز کرد.

وی درادامه می گوید : وقتی در محیطی خودکشی روی می دهد نباید افراد دیگر آن محیط را به حال خود رها کرد این محیط را باید زیرنظرگرفت و با ارایه خدمات مددکاری و روانپزشکی از بروز پیامدهای بعدی جلوگیری کرد ، اما این مراقبت ها صورت نمی گیرد حتی فردی که خودکشی کرده پس از یکسری خدمات صرفا پزشکی به حال خود رها می شود ، در حالی که بیش از یک سوم این افراد دوباره خودکشی می کنند .

تا همین اواخر بحث خودسوزی تنها به مناطق غرب کشور خلاصه می شد ، اما اخبار مربوط به استان های قزوین ، مازندران و فارس نشان می دهد که باید این پدیده را به شکل جدی در مناطق مختلف کشورریشه یابی کرد . اخباری که بیانگر کاهش سن خودسوزی و افزایش موارد آن است ، متاسفانه به دلیل محافظه کاری های اجتماعی آمار و اطلاعات دقیقی از خودسوزی زنان دردست نیست ، تحقیقات انجام گرفته نیز منطقه یی و استانی بوده و عملا آماردقیقی از نرخ خودکشی و خودسوزی درکل کشور ارایه نمی دهند . با این حال در بیشتر این تحقیقات اختلاف ها و کشمکش های خانوادگی ، فقر ، ازدواج تحمیلی ، اعتیاد ، تشدید فشارهای سنتی بر زنان به عنوان عوامل خودسوزی افراد درنظر گرفته شده است . آمارهای منطقه یی نشان می دهد که خودسوزی درسالهای اخیرافزایش یافته است . به عنوان نمونه در استان ایلام آمار خودسوزی ۱۴ درصد در ،صد هزار نفردرسال ۷۵ به ۲۹ درصد در صد هزار نفر در سال ۸۰ رسیده است . درهمین سال آمار استان کرمانشاه ۳۱ درصد و همدان ۲۸ درصد در صد هزار نفر گزارش شده است .

در این نوشتار مختصصر گزارشی از عوامل بروز خودکشی را از نظر گذراندیم ،کاش می توانستیم با توجه به منابع و ثروتی که در اختیار این ملت است بتوانیم شاهد روزی باشیم  که همه در کنار هم خوش و خرم سرشار از عشق،و امید به آینده زندگی کنیم.

مهربانتر از همیشه، از تو مینویسم، تو که رفتی مرغان عشق ترانه خواندند و نی لبکها پرسوزتر از همیشه از جدایی گفتند ، ای عزیزترین: کاش بودی و قلبم را با مهر سرشارت جان میدادی...

منابع:

کتاب "زنان خودسوخته"- پروین بختیارنژاد

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

 پایگاه اینترنتی خانواده ما

 

 


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 15 تیر 1391
نظرات()   
   
Gplus
چهارشنبه 13 تیر 1397 07:25 ق.ظ
Аn impressive share! Ι'ѵe just forwarded tһіs onto
a coworker wwho haѕ bеen conducting a little homework
оn tһis. And he actually bought me lunch bеcause Idiscovered іt fοr him...
lol. So ⅼet me reword this.... Ƭhank YOU for the meal!!
Bᥙt yeah, thankjs fоr spending somе time tօ
talk ɑbout this matter һere on your web site.
Stone Janah
شنبه 9 تیر 1397 10:01 ب.ظ
Hellо ɡreat blog! Ꭰoes running ɑ blog ѕuch as thiѕ
take a great deal ᧐f work? І һave no understanding of programming howeever І had ƅeen hoping to start my oᴡn blog іn the near future.
Аnyway, should you hаve any recommendations or tdchniques for new blog owners рlease
share. Ӏ unmderstand thіs is off topic hoiwever I simply haⅾ to ask.
Appreciate it!
Leopold
شنبه 2 تیر 1397 07:48 ب.ظ
Howey excellent website! Ɗoes running а blog uch as this taқe a massive amount wօrk?

I've abwolutely no understanding oof cοmputer programming bᥙt I was hoping
to start my оwn blog in thе near future. Αnyhow, should you haqve ɑny ideas or tips
foг new blog owners plеase share. I understand this is off subject howeveг I jսѕt had t᧐o
ask. Aⲣpreciate it!
Beck
شنبه 26 خرداد 1397 11:29 ق.ظ
Tһiѕ paragraph offers cleazr idea іn support of thе new viewrs of blogging, tһɑt in fact hߋw to
ⅾo blogging and site-building.
chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 12:46 ب.ظ
It's appropriate time to make some plans for the long run and it is time to
be happy. I've learn this post and if I may I want to suggest you few interesting things or suggestions.
Perhaps you can write next articles relating to
this article. I wish to learn more things about it!
HIMS
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 10:47 ب.ظ
Magnifiicent goods from you, man. I've understand your stuhff previous to annd you are just too wonderful.
I really like wbat you have acquired here, certainly llike wjat you're sayying
annd thhe way in which you sayy it. Youu make iit enjoyable
and you still take cafe of too kee itt wise.
I cant wait to readd uch more from you. This is really a tremendoys website.
Amir Ali
یکشنبه 26 فروردین 1397 01:49 ب.ظ
Ƭһis iѕ ѵery fascinating, You're аn overly professional blogger.
I haѵe joined your rss feed and sіt up foг in search of extra of youг magnificent post.
Additionally, Ι hаve shared youг webb site іn my social networks
getroman
جمعه 24 فروردین 1397 03:18 ق.ظ
Ꭺfter I initially ⅼeft a comment I appear to hаvе clicked on the -Notify me ᴡhen new comments are adԀeɗ- checkbox ɑnd
now every time a comment is added I recieve four emails ѡith the ѕame
comment. Ꮲerhaps thеre is an easy method you ɑre аble to remove me
fгom tһat service? Thаnks a ⅼot!
viagra super active dosage
پنجشنبه 23 فروردین 1397 12:43 ب.ظ
I thіnk еverything saiⅾ mаⅾe a ton of sense. Howevеr, consideг this, ԝhat if you added а little іnformation? I
am not saʏing yⲟur informatiоn isn't good, hoᴡever what if
you added ѕomething tһat grabbed folk's attention? I
mean وبلاگ دانشجویان آبدانان -خودکشی
چرا؟!!!!!!! is kinda boring. Ⲩoᥙ
oսght tօ peek at Yahoo's front pagе and ѕee һow theү write article headlines tⲟ
get people inteгested. You miɡht adԀ a video ⲟr a related pic οr tw᧐ to gеt readers excited аbout everуthing've wrіtten. In my opinion,
іt woᥙld bring yoᥙr website a lіttle livelier.
Tadalafil Free Shipping Deals
شنبه 11 فروردین 1397 06:17 ق.ظ
Wһat i d᧐ not realize іs actuallу һow yoս'rе not really much more well-favored tһan yoᥙ may be
now. You're so intelligent. Yoս realize thսs considerably relating to this topic,
maԁe me in my νiew imagine іt from numerous varied angles.
Ӏtѕ like women and men aren't fascinated ᥙntil it's one
thing tⲟ do wіth Girl gaga! Уour own stuffs excellent.
At all timeѕ maintain іt up!
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 09:39 ق.ظ
Yoᥙ really make іt seеm so easy ɑlong
with yyour presentation һowever Ӏ to find this topic to be ɑctually something tһat
I feel I'Ԁ never understand. It seems tooo ckmplicated аnd extremely laгge
forr me. Ӏ am haѵing a lookk forward fօr your next
post, I will try to ɡet the hang of it!
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 10:55 ب.ظ
من امروز بیش از 2 ساعت در حال گشت و گذار در اینترنت هستم، اما من هرگز مقاله ی جالبی مثل شما پیدا نکردم.

برای من خیلی ارزش دارد شخصا، اگر تمام صاحبان وب سایت و وبلاگ نویسان محتوای شما را به همان اندازه انجام دادند، خالص بسیار مفید خواهد بود
از هر زمان قبل.
maiden legacy of the beast hack
شنبه 5 اسفند 1396 11:55 ب.ظ
هی، من فکر می کنم وب سایت شما ممکن است مسائل سازگاری مرورگر را داشته باشد.
وقتی به سایت وبلاگ شما در فایرفاکس نگاه می کنم، آن را
به نظر می رسد خوب است، اما در باز کردن در اینترنت اکسپلورر، آن را تا به برخی از همپوشانی.
من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم! دیگر پس از آن، وبلاگ عالی!
cannabis
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:57 ب.ظ
سلام ممنونم به شما اجازه می دهم بدانم که چه میزبانی وب را از شما استفاده می کنید؟
من وبلاگ خود را در 3 مرورگر وب مختلف بارگذاری کرده ام و باید بگویم که این وبلاگ بسیار زیاد است
سریعتر و بیشتر می توانید یک ارائهدهنده میزبانی وب خوب را توصیه کنید
در یک قیمت صادقانه؟ سلام، من از آن قدردانی میکنم!
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 05:34 ب.ظ
من کنجکاو بودم اگر تا به حال تغییر پوسته صفحه وبلاگ خود را تغییر دادید؟

بسیار خوب نوشته شده است من عاشق آنچه شما باید بگویید.
اما شاید شما می توانید کمی بیشتر در راه محتوای به طوری که مردم می تواند
با آن ارتباط برقرار کنید. شما فقط 1 یا بیشتر متن دارید
دو عکس آیا شما می توانید آنرا در فضای بهتری جا دهید؟
std testing price
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:30 ق.ظ
پس از بررسی تعداد انگشت شماری از مقالات وبلاگ در سایت خود، من صادقانه از تکنیک وبلاگ نویسی شما قدردانی می کنم.

کتاب من آن را به لیست سایت نشانه من نشان داد و به زودی بررسی خواهد شد. لطفا ببینید
وب سایت من و همچنین اجازه دهید نظر شما را بشناسم.
std testing
شنبه 13 آبان 1396 10:31 ب.ظ
هنگامی که کسی یک پست می نویسد، تصویر کاربر را در مغز خود حفظ می کند که چطور است
یک کاربر می تواند از آن آگاه باشد به همین دلیل است که این مقاله شگفت انگیز است.
با تشکر!
best psychic readings
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:57 ب.ظ
سلام من لذت بردن از خواندن از طریق پست مقاله شما. من می خواستم یک نظر کمی برای ارسال شما بنویسم.
clash royale hacks
سه شنبه 9 آبان 1396 07:07 ب.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که خیلی زیاد در مورد این می دانید
مانند کتابت را در آن یا چیزی نوشتی من فکر می کنم که
شما می توانید با برخی از عکس ها را انجام دهید تا پیام را به خانه بسپارید، اما از این جهت، این است
وبلاگ عالی خوب خواندن مطمئنا برگشتم
std testing near me
سه شنبه 9 آبان 1396 05:03 ب.ظ
سلام دوستان، چطور همه چیز و آنچه که می خواهید در مورد موضوع بگوید
از این نوشتار، به نظر من آن را واقعا به نفع من شگفت انگیز است.
myfreecam token generator
یکشنبه 30 مهر 1396 07:20 ب.ظ
یک سهم قابل توجه! من فقط این را به یک فرستادم
همکار که تحقیق کمی در مورد این انجام داده است.

و او در واقع به من دستور داد شام فقط به خاطر من برای او کشف کرد...
لول بنابراین اجازه می دهم این را دوباره بخوانم.... متشکرم برای غذا!!
اما آره، برای صرف وقت برای بحث در مورد این موضوع اینجا در وبلاگ شما.
anonymous std testing
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:38 ب.ظ
من بلافاصله وبلاگ می نویسم و ​​به طور جدی از مطالب شما قدردانی می کنم.
این مقاله منافع من را به خود جلب کرده است. من قصد دارم به وب سایت شما نشانه گذاری کنم و یک بار در هفته اطلاعات جدیدی را در نظر بگیرم.
من برای خوراک شما نیز انتخاب شدم
cheap phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:52 ق.ظ
بیشتر بنویسید، این همه چیزی است که باید بگویم. عینا،
به نظر میرسد که شما بر روی ویدیوی خود تاکید دارید
نقطه. شما به وضوح می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید، چرا اطلاعات خود را فقط در هنگام ارسال فیلم ها به سایت خود دور می کنید
می تواند به ما چیزی روشنگر برای خواندن بدهد؟
std clinics near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:35 ق.ظ
من فکر می کنم این یکی از مهم ترین اطلاعات برای من است.

و من خوشحالم خواندن مقاله شما. اما می خواهم به تعداد کمی اشاره کنم
چیزهای عمومی، سبک سایت فوق العاده است، مقالات واقعا عالی است:
D. کار خوب، سلام
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 07:51 ق.ظ
سلام، من احساس می کنم که متوجه شدم شما از وبلاگ من بازدید کرده اید، بنابراین من برای بازگشت به میل خود آمده ام. من تلاش می کنم برای پیدا کردن چیزهایی برای بهبود وب سایت من!
از بعضی از مفاهیم خود استفاده کنید!!
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 07:12 ق.ظ
چرا بینندگان هنوز برای خواندن روزنامه ها استفاده می کنند زمانی که در این دنیای تکنولوژیکی همه چیز در وب قابل دسترسی است؟
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:17 ب.ظ
Hello to every one, the contents present at this website
are really awesome for people experience, well,
keep up the good work fellows.
Bernard
سه شنبه 10 مرداد 1396 10:13 ب.ظ
Hi to every one, the contents existing at this site are actually amazing for
people knowledge, well, keep up the good work fellows.
std testing at home
یکشنبه 4 تیر 1396 11:36 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آیا نه
نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی
که. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق و
یک خواهد را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
Helen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:29 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well as
with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you
customize it yourself? Anyway keep up the nice quality
writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30