تبلیغات
وبلاگ دانشجویان آبدانان - هول و هراس، داستان هر لحظه مردمان مورموری

نام شهر کوچک مورموری با زلزله 6.1 ریشتری مرداد امسال و وقوع صدها پس لرزه در ماه های اخیر بر سر زبان ها افتاده است به گونه ای که مردمان آن هر لحظه هراس باقی ماندن در زیر آوار را تجربه می کنند.
شهر مورموری در شهرستان دور افتاده آبدانان در استان ایلام که ماههاست در آنجا خبری از زمین آرامی که مامنی برای آسایش و آرامش باشد و مردمان شب هنگام چشم بر هم بگذارند، نیست.

اینجا آسمانش آبی است اما زمین بی قرار، آرامش مردمانش را ربوده و در پس هر زمین لرزه ای در انتظار آوار زحمات دست ساخت های خود هستند که در یک لحظه در مقابل چشمانشان به زمین فرو ریزد.

حالا همه مورموری را با رکود بیش از یکهزار و 700 زمین لرزه می شناشند زیرا همچنان هر از گاهی زمین در این منطقه نمی لرزد!

اینجا بسیاری از خانه ها خراب شدند؛ هرچند با اطلاع رسانی به موقع در پی زمین لرزه 6.1 ریشتری کسی جانش را از دست نداد اما تا دلت بخواهد خانه خراب شد و هزاران دل از بی خانمانی ریش شد.

اینجا هنوز هم نا آرام است و زمین قرار ندارد، مردمان این دیار لحظه ها را با هول و هراس تکرار فرو ریختن سرپناهشان با اضطراب زیاد پشت سر می گذارند.

گویی زمین در این دیار متوقف شده ولی حرکت پاندول مانند زمین همچنان در هر ثانیه تکرار می شود.

آسمان و فضای عمومی آبدانان و بویژه بخش مورموری همچنان غبارآلود است و زمین و ساکنانش را شب و روز می لرزاند. 

زمین لرزه، ریشتر بالای ریشتر در حال تکرار است، مردمان این دیار، بیشتر ایام شبانه روز را در فضاهای باز و محوطه خانه های خود سپری می کنند و هیچگاه با خاطری آسوده در منازل خویش اسکان نمی یابند. 

خواب راحت از چشمان مردم محروم و رنجیده خاطر این منطقه رخت بر بسته، سایه ترس و دغدغه آوارگی زندگی آنها را مختل کرده است. 

در طول سه ماه گذشته شمار زیادی از مسوولان وزارتخانه های دولتی تا نمایندگان کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، رییس ستاد بحران و رییس امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مقام های اجرایی استان ایلام از جمله استاندار و مدیران کل اجرایی به شهرستان آبدانان سفر کرده و در جریان شدت خرابی های ناشی از صدها زمین لرزه در این منطقه دورافتاده و محروم مورموری قرار گرفته اند. 

بخش مورموری در فاصله 55 کیلومتری شهر آبدانان و 210 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد؛ این بخش دارای یک شهر، دو دهستان آب انار و مورموری و 23 روستاست که 12 هزار نفر در قالب دو هزار و 200 خانوار در این منطقه زندگی می کنند. 

این منطقه دوردست و محروم استان ایلام پس از وقوع زمین لرزه 6،1 ریشتری در 27 مرداد ماه امسال به کانون توجه مردم، مسوولان و بویژه رسانه ها تبدیل شد و به دلیل وقوع افزون بر یکهزار و 700 پس لرزه در این منطقه به نمونه ای منحصر به فرد برای کارشناسان حوزه جغرافیا و محیط زیست مبدل شده است. 

بخشدار مورموری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: پس از زمین لرزه 6،1 ریشتری مرداد ماه شمار زیادی از مسوولان ارشد در حوزه امداد و نجات به این منطقه سفر کرده و در جریان حجم خرابی ها و خسارت های ناشی از زمین لرزه های متعدد قرار گرفته اند. 

حجت هادیزاده افزود: پس از ارزیابی های صورت گرفته 935 واحد آسیب دیده در این بخش مشمول احداث دوباره قرار گرفتند که بر اساس تصمیم ستاد بازسازی مناطق زلزله شهرستان آبدانان به هر واحد مسکونی خسارت دیده 300 میلیون ریال تسهیلات و 50 میلیون ریال نیز به صورت بلاعوض پرداخت خواهد شد. 

وی ادامه داد: خوشبختانه عملیات بازسازی منازل مسکونی مردم بویژه در نقاط روستایی آغاز شده و روند کار با سرعت مناسبی در جریان است. 

بخشدار مورموری یادآور شد: آواربرداری از 148 خانه مسکونی خسارت دیده تاکنون به اتمام رسیده و به منظور بازسازی 70 مورد تهیه نقشه انجام شده و در 26 مورد نیز پروانه کار صادر شده است. 

وی تاکید کرد: 738 مورد از منازل این بخش نیز در جریان ارزیابی ها مشمول تعمیرات شناخته شدند که برای این واحدها پرونده تشکیل و به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند. 

هادیزاده نبود شعب بانک های عامل در منطقه و مجهز نبودن دستگاه خودپرداز را از مشکلات اساسی مردم بخش مورموری عنوان کرد. 

وی اظهار کرد: مستقر نبودن نمایندگی دستگاه های اجرایی در مورموری و وجود تنها یک جایگاه پمپ بنزین در منطقه که در برخی روزهای هفته نیز به دلیل دوری از مرکز فاقد سوخت است، از دیگر مشکلات و نیازهای ضروری ساکنان این بخش به شمار می رود.

بخشدار مورموری یادآور شد: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و آغاز بارندگی ها، نشستی با مدیر شرکت نفت شهرستان دره شهر (آبدانان فاقد شرکت نفت مستقل است) برگزار و با مساعدت مسوولان امر، مشکل تامین سوخت زمستانی مردم مورموری و روستاهای تابعه بر طرف شد. 

هادیزاده افزود: تاکنون 150 هزار لیتر نفت سفید میان خانوارهای بخش مورموری توزیع شده و در صورت نیاز، دوباره سوخت کافی به آنها تحویل خواهد شد. 

به گفته وی، صاحبان وسایل نقلیه و ادوات کشاورزی و عمومی ساکن در بخش مورموری می توانند برای دریافت مجوز و دفترچه های سهمیه سوخت مورد نیاز خود به بخشداری مراجعه کنند. 

هادیزاده اضافه کرد: 250 دستگاه ماشین آلات کشاورزی شامل کمباین و تراکتور در بخش کلات مورموری وجود دارد که ماهیانه به هرکدام از آنان 899 لیتر گازوییل با نرخ مصوب دولتی تحویل می شود. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های انجام شده برای رفاه حال مردم زلزله زده مورموری اشاره کرد و گفت: تاکنون 21 هزار تخته چادر امدادی و مسافرتی در میان خانواده های زلزله زده توزیع شده است. 

بخشدار مورموری خاطر نشان کرد: کار بازسازی و تعمیر دو هزار واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله های دو ماه گذشته در این بخش آغاز شده و خوشبختانه مشکلی نیز در این زمینه وجود ندارد. 

وی به ظرفیت های کشاورزی این بخش اشاره کرد و گفت: 21 هزار هکتار زمین کشاورزی در این بخش وجود دارد که 20 هزار هکتار به شکل دیم و یک هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت می شود. 

هادیزاده یادآور شد: در اثر زمین لرزه های متعدد سه ماه گذشته 12 هزار هکتار از مزارع این بخش بین 50 تا 80 درصد دچار خسارت شدند. 

وی تاکید کرد: این هزینه ها در حالی به کشاورزان منطقه تحمیل شده که تنها 20 درصد زمین های زراعی در این بخش زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند. 

بخشدار مورموری یادآور شد: خشکسالی های سال های گذشته و فعال نبودن بخش صنعت در منطقه باعث مهاجرت بخش زیادی از جوانان تحصیل کرده این بخش به مرکز استان و سایر شهرها شده است. 

هادیزاده تاکید کرد: احداث کارخانه سیمان در منطقه از برنامه های دولت برای رونق بخش صنعت در مورموری به شمار می رود که تکمیل این واحد صنعتی با وجود پیشرفت فیزیکی 10 درصد اکنون به دلیل تامین نشدن اعتبار متوقف شده است. 

وی همچنین از تعطیلی واحد آجرسازی در این بخش با وجود فعال بودن خبر داد و تنها واحد فعال در این بخش را دو واحد مرغداری 20 هزار قطعه ای در منطقه عنوان کرد. 

با بخشدار مورموری به دهستان آب انار می رویم در طول مسیر مزارع هندوانه بیشتر جلب توجه می کند؛ در حالی که به اواخر آبان ماه و فصل سرما نزدیک می شویم بخشی از محصول این کشاورزان تاکنون برداشت نشده است. 

هادیزاده دلیل بر زمین ماندن محصول هندوانه را قیمت بسیار پایین خرید محصول از سوی دلالان و ناتوانی کشاورزان برای انتقال دسترنج خود به شهرهای همجوار می داند.
منبع:وبسایت آبدانان نیوز


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 27 آبان 1393
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.