تبلیغات
وبلاگ دانشجویان آبدانان - آبدانان محروم از پزشك متخصص
پنجشنبه 28 آذر 1392  10:05 ق.ظغروب پاییزی یكی از روزهای سرد آبدانان زنی بی سرپرست به همراه فرزند 8 ساله اش سراغ آدرس پزشك شكسته بند در شهر دزفول را می گرفت. این زن غریب بود و با کوچه و خیابان های شهر ناآشنا. ازآنجایی كه این اتفاق برای فرزند خودم افتاده بود، به سختی های این امر كاملاآشنا بودم. از دوری راه، غربت ونابلدی گرفته تا مشكلاتی همچون ساعات كار پزشكان که نزدیکی غروب شروع می شود. این ساعت کار برای شهرستانی هایی كه قصد برگشتن به دیار خود را دارند، کار را مشکل می کند. حال شما تصورکنید که یک زن تنها دریک شهرغریب باید با چه مشکلاتی دست وپنچه نرم کند.
    این تنها نمونه كوچكی ازهزاران مشكلی است که ساکنان مناطق محروم درحوزه بهداشت و درمان با آنها روبه روهستند. كمبود امكانات پزشكی ونبود پزشك متخصص مشكل همیشگی ، گریبانگیر و ماندگار درمناطق محروم هستند. درحقیقت، نبود پزشك متخصص نه تنها مشکل مردم بلكه دغدغه هر ساله مسئولان دانشگاه علوم پزشكی ومدیران شبكه بهداشت درشهرهای محروم استان ایلام است. زیرا هرساله پس از پایان دوره خدمت پزشك متخصص مسئولان مربوطه باید به فکر چاره اندیشی برای جذب پزشك دیگری باشند و در كوتاه ترین زمان ممكن پزشك متخصص جایگزین را تعیین کنند و زمینه های لازم را برای اقامت و خدمات رسانی او فراهم سازند البته گاهی اوقات در این بین وقفه ایجاد می شود که مشكلاتی به همراه دارد، این رویه سال های سال است كه در مناطق محروم تكرار می شود. هر چند قانون، برای نبود پزشک دراین مناطق راهكاری پیش بینی کرده است مبنی بر اینكه دانشجویانی که از سهمیه مناطق محروم استفاده می کنند، پس ازپایان تحصیل و كسب دانش و تخصص لازم، باید برای مدت مشخصی درآن مناطق خدمت کنند. این قانون سبب شده طی سالیان اخیر بخشی ازمشكلات درمانی دراین مناطق برطرف شود. اما این، چاره كار نیست. همان طوری که استقرارپزشک متخصص ازماندگاری وثبات برخوردار نیست. از طرفی به کارگیری این پزشکان هزینه های زیادی همچون حق مسكن ، ایاب و ذهاب برای دولت دربردارد. همچنین پزشکانی که به طور ثابت دراین مناطق مستقر نیستند، با مشکلاتی درگیر می شوند که کارایی آنان را پایین می آورد. مشکلاتی مثل امکانات کم، دوری از خانواده، ناآشنایی با فرهنگ وخلق وخوی مردم و از همه مهم تر اینكه بوجود آورنده پدیده ای بنام« زیر میزی» است. 
    به نظر می رسد اگر مسئولان در انتخاب دانشجویان پزشکی که از سهمیه مناطق محروم استفاده می کنند، راهکاربومی گزینی را درپیش بگیرند، نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.زیرا دانشجویی که دریکی از رشته های پزشکی علم آموزی می کند، ملزم می شود، پس از پایان تحصیلات خود درهمان محل به ارائه خدمات بپردازد که زادگاه آنان محسوب می شود. بدیهی است که با توسعه زیرساخت های شهری، استفاده از ظرفیت های موجود و سرمایه گذاری می توان به اسکان دائمی پزشکان متخصص درمناطق محروم کمک کرد. 
    این كار دارای مزایای بسیاری است. اول اینكه پزشك با آسودگی خیال و فراغ بال در كنار خانواده واقوام زندگی می كند. در نتیجه دارای بالاترین بهره وری و حذف هزینه های اضافی نظیر مسكن می شود، دوم اینکه پدیده زیرمیزی گرفتن حذف و ازهمه مهمتر اینكه باعث جلوگیری ازمهاجرت نخبگان و سرمایه های این مناطق می شود واین خود تاثیر بسزایی دراقتصاد و توسعه یافتگی مناطق كمتر توسعه یافته دارد.
    آبدانان جزء آن دسته از مناطق محروم است كه به شهر علم و دانش و نخبه پرور مشهور است ولی به رغم داشتن استعدادهای درخشان، از كمترین نیروهای بومی کارآمد و متخصص بهره مند است. به جرات می توان گفت این شهر كوچك كه در دورترین نقطه استان ایلام قرار دارد، بیشترین قبولی هرساله در دانشگاه های سراسری را دارد. اما به گفته مسئول شبكه بهداشت و درمان آبدانان، این شهرستان دارای یك درمانگاه كوچك و قدیمی با 6 متخصص در رشته های داخلی، جراح عمومی، بیهوشی، اطفال، زنان و زایمان وپاتولوژی است.
    دكتر مازیار طهماسبی می گوید: این حوزه درمانی در بخش ارتوپد، چشم پزشك و ازهمه حیاتی تر قلب به پزشک متخصص نیازمند است كه امید است با راه اندازی بیمارستان جدید این مشکل نیز برطرف شود.
    بیمارستان جدیدی که قرار است راه اندازی شود درسال 86 کلنگ زنی شد، با گذشت 6 سال از آن زمان هنوز این بیمارستان 32 تخته به بهره برداری نرسیده و به یکی از آرزوهای دست نیافتنی مردم تبدیل شده است. 
    دراینجا باید به این نکته اشاره کنم آبدانان دریک محیط کوهستانی و صعب العبور قراردارد و فاصله آن تا مرکز استان 165 کیلومتر است، درصورتی که یک بیمار قلبی بخواهد خود را به مراکز درمانی شهر ایلام برساند تقریبا 4 ساعت درراه خواهد بود. لذا برای او آسان تر است که به دزفول برود. اما مشکل آنجاست که بیمارستان های استان خوزستان به سختی چنین بیماری را پذیرش می کنند. چراکه او بیماری است متعلق به استان ایلام.
 بهروز  مردانی


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 28 آذر 1392
نظرات()   
   
روشنی
سه شنبه 1 بهمن 1392 10:05 ب.ظ
متاسفانه این چیزی نیست که ما بتونیم حلش کنیم بلکه مسئولین مربوطه باید اقدام کنند. به نظرم وظیفه ما آگاهی دادن به مردممونه، چه در این مورد و چه در سایر مشکلات مشابه. مرسی از مطلبی که گذاشتید.
خلیلی
دوشنبه 9 دی 1392 03:31 ب.ظ
باسلام
مگر شهرستان آبدانان جزو شهر های مهم ایلام نیست..چرا باید اینطور باشه..اصلا چرا نباید خود استان ایلام پزشک بومی داشته باشه...
شنیدم بچه های با استعدادی تو استان ایلام هستن...متاسفانه اکثرا که خوزستان تحصیل میکنن رشته های علوم انسانی هستن..بنظر من باید
از ریشه بررسی بشه...باید فرزندان اون منطقه رو به انتخاب رشته ی درست هدایت کنیم...ضمن اینکه افرادی از قشر ضعیف هستند که واقعا با استعدادند و فقط برنامه ی زندگی درستی ندارند..
الان ما تو بخش فرهنگی مون مشکل داریم...اکثر معلمایه شهرمون فیزیک ریاضی شیمی بچه های بهبهان هستن وبعد ازچند سال میزارن میرن..اینم یه مشکله دیگه از یه نوعه دیگه..اینو گفتم که 1.انتخاب رشته ی صحیح
2.درسته قشر ضعیفن ولی خدا همه ی بندگانشو با استعداد خلق کرده وهر کسی تو یه زمینه..اینکه خیلی ز افراد بخاطر تنگ دستی ومشکلات زندگی از استعدادنهفته ی خودشون استفاده نمیکنن..
من دانشجویان ایلامی با استعدادی رو تو خوزستان میبینم که اکثرا رتبه های عالی حتی در سطح ارشد کسب میکنن ولی اکثرا علوم انسانی
متاسفانه کل جامعه برپایه ی علوم انسانیه ولی کاربردی تو این جامعه نداره..به امید روزهای خوشی در استان شما..یاعلی
وبلاگ تقاطع
جمعه 6 دی 1392 12:48 ق.ظ
سلام از مطلب زیبایی که منتشر نموده اید سپاسگزارم به موضوع خیلی مهمی که مستقیما با حیات مردم شهرستان ارتباط دارد اشاره فرموده اید راستش من هم مطلبی در این خصوص آماده ی انتشار داشتم که چون محتوای مطلب جنابعالی را پسندیدم از انتشار مطلب خودم تا فرصتی دیگر اجتناب می نمایم امیدوارم باز هم شاهد مطالب مفید و ارزشمند حضرتعالی و دوستان باشیم
زهرا
پنجشنبه 28 آذر 1392 03:39 ب.ظ
موافقم همینه كه مردم ما دارن كم كم از آبدانان مهاجرت میكنن ومیرن به خاطر همین شرایط بهداشتی بد كه متاسفانه مسئولینم بهش توجهی ندارن منم قصد برگشت به دیارمو ندارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.